Best of Year Awards Winners 2019

Dec 6, 2019

Browse the winners and honorees of Interior Design's 14th annual Best of Year Awards. Project and product winners were announced in New York City at the River Pavilion in the Jacob K. Javits Convention Center on December 6th in a ceremony hosted by editor in chief Cindy Allen. In total, the Best of Year Awards included an astonishing 2,638 entries and finalists in 136 design categories. 

Project
Product
Architectural Installation/Pop Up
Winner
Lawn, National Building Museum by Rockwell Group
Photography by: Timothy Schenck
Honorees
Furniture for an Emperor in Transition by CL3 Architects
Photography by: Nirut Benjabanpot
Kasane No Irome - Piling Up Colors by Nakamura Kazunobu Design-Works
Photography by: Atsushi Ishida
Salvage Swings by Somewhere Studio
Photography by: James Leng
Hillside Dwelling by Archstudio
Photography by: Jin Weiqi
Trade Show Booth
Winner
Jisushe, 2018 Guangzhou Design Week by Jisushe
Photography by: GRANARY
Honorees
The Unfolding Village, 2019 Stockholm Furniture & Light Fair by Neri&Hu Design and Research Office
Photography by: Pedro Pegenaute
Photography by: Allen
Arper, 2019 Salone del Mobile by Studio Maio
Photography by: Courtesy of Arper
Art Installation
Winner
To Align, Cleary Gottlieb Office by LSM and Daniel Buren
Photography by: © Peter Aaron/OTTO
Honorees
Coshocton Ray Trace by Behin Ha Design Studio
Photography by: Brad Feinknopf
Photography by: ZhangYong
Tell Me More by Rapt Studio
Photography by: Eric Laignel; Leila Seppa
Art Exhibition
Winner
Hyperion Longfor TOD Exhibition Hall by Karv One Design
Photography by: Karv One Design
Honorees
Swissness Applied by Architecture Office
Photography by: Angelika Annen
Contemporary Muslim Fashions, De Young Museum by Hariri & Hariri Architecture
Photography by: Eric Laignel
Archive of a Landscape Without Data by MAPA
Photography by: Tali Kimelman
Calder: Nonspace, Hauser & Wirth Los Angeles by Stephanie Goto
Photography by: Fredrik Nilsen
Beauty/Spa
Winner
Monteverdi Tuscany Spa by Ilaria Miani
Photography by: Bernard Touillon
Honorees
EN Skincare by Archiee
Photography by: David Foessel
Photography by: Enwan Photograph
Vibrant by YHS Design
Photography by: Weimax Studio
Budget
Winner
Photography by: David Frutos
Honorees
Sigar Bespoke by Construction Union
Photography by: Wen Studio
Bath House by Mariotti Studio
Photography by: Steve Gross and Francesca Magnani
Moon River by Studio Qing
Photography by: HU Xing, YU Kai
Higher Education
Winner
Charles Library, Temple University by Snøhetta and Stantec
Photography by: Michael Grimm
Honorees
The Institute for Visual History and Education Global Headquarters, USC Shoah Foundation by Belzberg Architects
Photography by: Bruce Damonte
Columbia College Chicago Student Center by Gensler
Photography by: Tom Harris
Donald Betz STEM Research and Learning Center by Rand Elliott Architects
Photography by: Scott McDonald, Gray City Studios
Primary/Secondary Education
Winner
XinMeng Montessori Kindergarten by L&M Design Lab
Photography by: Hu Yijie
Honorees
Tate Library, Ethical Culture Fieldston School by Architecture Research Office
Photography by: James Ewing
Avenue Green Sheshan Kindergarten by Elto Consultancy
Photography by: ELTO Consultancy
SIS India by PAL Design Group
Photography by: Suryan // Dang
Shanghai American School Puxi Campus Library by Perkins and Will
Photography by: CreatAR Images
Kids' Zone
Winner
Lolly Laputan Kids Café by Wutopia Lab
Photography by: CreatAR Images
Honorees
Blossom School by Karv One Design
Photography by: Karv One Design
Playville by Nitaprow Co.
Photography by: Ketsiree Wongwan
Loong Swim Club by X+Living
Photography by: Shao Feng
Environmental Impact
Winner
Freebooter by GG-Loop
Photography by: Michael Sieber
Honorees
Living Pavilion by Behin Ha Design Studio
Photography by: Aurelien Vivier, Behin Ha
Succulent Walls by Madworkshop
Photography by: Buddy Bleckley
Whitepod by Montalba Architects
Photography by: Delphine Burtin
Social Impact
Winner
Tank Shanghai by Open Architecture
Photography by: WU Qingshan
Honorees
Tentsion by Perkins and Will
Photography by: Leonid Furmansky
Artscape Daniels Launchpad by Quadrangle Architects
Photography by: Bob Gundu
Taylor Street Apartments and Little Italy Branch Library by Skidmore, Owings & Merrill
Photography by: Tom Harris
Food for Thought Truck by Studio O+A
Photography by: Elexa Henderson
Civic
Winner
Denny Substation by NBBJ
Photography by: Sean Airhart
Honorees
Consulate by HLW
Photography by: Chris Cooper / Max Kun Zhang
Government of Canada Visitor Welcome Center by IBI Group
Photography by: James Brittain
Kunshan Government Affairs Service Center by Shanghai DomaimThink Design and SuMing Decoration Co.
Photography by: Zhi Xia
Library
Winner
Architecture Library, Chulalongkorn University by Department of Architecture Co.
Photography by: W Workspace
Honorees
Photography by: Beijing Fenghemuchen Space Design
Columbus Metropolitan Library, Dublin Branch by NBBJ
Photography by: Chuck Choi
Chicago Public Library, West Loop Branch by Skidmore, Owings & Merrill
Photography by: SOM © Tom Harris
Large Museum/Art Gallery
Winner
UCCA Dune Art Museum by Open Architecture
Photography by: WU Qingshan; Zaiye Studio; NI Nan
Honorees
Ioma Gallery by Archstudio
Photography by: Wang Ning, Jin Weiqi
Photography by: Thomas Loof, courtesy of Pace Gallery
Amos Rex by JKMM Architects
Photography by: Hannu Rytky, Tuomas Uusheimo, Mika Huisman
Small Museum/Art Gallery
Winner
Sfer Ik Museion Uh May by Roth-Architecture
Photography by: Roth-Architecture
Honorees
Photography by: Kris Lin International Design
Poster House by LTL Architects
Photography by: Michael Moran
Aranya Art Center by Neri&Hu Design and Research Office
Photography by: Pedro Pegenaute
Entertainment
Winner
Xian Changjiang Insun Imax Cinema by One Plus Partnership
Photography by: Jonathan Leijonhufvud
Honorees
Changsha Insun Cinema by One Plus Partnership
Photography by: Jonathan Leijonhufvud
Shanghai Palace Cinema by Pulse On Partnership
Photography by: Jonathan Leijonhufvud
Qujiang Cultural Center by The Oval Partnership
Photography by: The Oval Partnership
Transportation
Winner
CTA 95th/Dan Ryan Terminal Station by EXP
Photography by: James Steinkamp Photography
Honorees
Hamburg Train Station Renovations by Kitzig Interior Design
Photography by: Christian Bedeschinski / DB Station & Service AG
K11 Musea Carpark by Stefano Tordiglione Design
Photography by: Stefano Tordiglione
Outdoor
Winner
Icade Parcs d'Affaires by Saguez & Partners
Photography by: Vincent Gelly
Honorees
Apple Central & Wolfe Campus by HOK and Korth Sunseri Hagey Architects
Photography by: Tim Griffith Photography
Observatory by JCPCDR Archtitecture
Photography by: David Foessel
Stage on the Lawn, Senzoku Gakuen College of Music by K/O Design Studio
Photography by: Nacasa & partners
Healthcare
Winner
Children’s Healthcare of Atlanta Center for Advanced Pediatrics by EYP Architecture & Engineering
Photography by: Jonathan Hillyer
Honorees
Radiology Partners by HLW
Photography by: Kim Rodgers
Kaiser Permanente Washington Rebrand by NBBJ
Photography by: NBBJ/Sean Airhart
New York Proton Center by Stantec Architecture
Photography by: Prakash Patel Photography
Large Health + Wellness
Winner
Beijing Institute of Technology Sports Center by Beijing Yishijing Architecture Design Consulting
Photography by: Weiqi Jin, Highlite Images
Honorees
The St. James by HKS
Photography by: Garrett Rowland
Photography by: Paul Vu
Shanghai Jindi Zhuqiao AD2040 Sales Center by Matrix Design
Photography by: Matrix Design
Small Health + Wellness
Winner
Shelter by Esoteriko
Photography by: Tom Ferguson
Honorees
E+E Fitness by Chioco Design
Photography by: Leonid Furmansky
UCLA Kinross Recreation Center by John Friedman Alice Kimm Architects
Photography by: Benny Chan/Fotoworks
Althaia Oncology and Hematology Day Hospital by Rai Pinto Studio and Arauna Studio
Photography by: Pol Viladoms
Bar/Lounge
Winner
Photography by: Dirk Weiblen
Honorees
Photography by: Eric Laignel
Zero Pet Club by Nayun Design
Photography by: Ning Pei
Photography by: ShaoFeng
Coffee/Tea
Winner
Phoenix-Tree Garden by Atelier ZZ
Photography by: Sun Haiting
Honorees
Thor Espresso by Phaedrus Studio
Photography by: Ryan Fung
Heytea Aeon Mall Huizhou by Tomo Interior Design
Photography by: Benmo Studio
Hey Bird by Tomshi & Associates
Photography by: Zaohui Huang
Counter Service
Winner
Charlotte by PA Patisserie by OYTT Design
Photography by: OYTT Design
Honorees
Hey Yo Concept Store by Design Action & Associates
Photography by: Design Action & Associates
Time Out Market Boston by Dyer Brown Architects
Photography by: Jared Kuzia Photography
Sidecar Doughnuts by Fleetwood Fernandez Architects
Photography by: Benny Chan
Casual Dining
Winner
Photography by: ©Qingshan Wu
Honorees
Aster Hall by AvroKO
Photography by: Aubrie Pick
Clouds Art Gallery Cafe by BlackHome
Photography by: Photography by Nantu
Le Paris Brest by Jouin Manku
Photography by: Thomas Pellan
John Anthony by Linehouse
Photography by: Jonathan Leijonhufvud
Fine Dining
Winner
Photography by: Boris Shiu
Honorees
The Zodiac Room by AvroKO
Photography by: Eric Laignel
Photography by: Diego Padilla / The Raws
Song Chinese Cuisine by Republican Metropolis Architecture
Photography by: Jack Qin
Kosushi Miami by Studio Arthur Casas
Photography by: Filippo Bamberghi
Hotel Dining
Winner
BBR by Alain Ducasse, Raffles Singapore by Jouin Manku
Photography by: Pierre Monetta
Honorees
Das Porto, Das Triest by BEHF Architects
Photography by: Rupert Steiner
Canton Disco, Edition Shanghai by Neri&Hu Design and Research Office
Photography by: Pedro Pegenaute
American Son, Eaton Workshop by Parts and Labor Design
Photography by: Andrea Behrends, Parts and Labor Design
Resort
Winner
Solaz Los Cabos by Sordo Madaleno Arquitectos
Photography by: Rafael Gamo
Honorees
Silversands Grenada by AW²
Photography by: Magda Biernat
Tengchong Bo Du by CSD Design
Photography by: CSD Design
Sirru Fen Fushi Fairmont Maldives by HBA
Photography by: Will Pryce and Yashrib Ahmed
Belmond Cap Juluca by Rottet Studio
Photography by: Bill Abranowicz, Belmond
Kudadoo Maldives by Yuji Yamazaki Architecture
Photography by: Diego De Pol
Chain Hotel
Winner
Photography by: Pedro Pegenaute
Honorees
Four Seasons Hotel São Paulo by EDG Design and BAMO
Photography by: Aaron Leitz
Canopy by Hilton Minneapolis Mill District by DLR Group
Photography by: Kruger Images
Dream Nashville by Meyer Davis
Photography by: Edward Menashy
Niccolo Hotel Changsha by Wilson Associates
Photography by: Andrew Loiterton
Boutique Hotel
Winner
The Sifang by HBA
Photography by: Will Pryce
Honorees
Asbury Ocean Club by Anda Andrei Design
Photography by: Nikolas Koenig
Little Shelter by Department of Architecture Co.
Photography by: Wison Tungthunya
Gloriette by NOA
Photography by: Alex Filz
Park Zoo Hotel by X+Living
Photography by: Shao Feng
Hospitality Transformation
Honorees
Shinola Hotel by Gachot Studios
Photography by: Nicole Franzen
Can Bordoy by OHLab
Photography by: Jose Hevia
Vipp Chimney House by Studio David Thulstrup
Photography by: Irina Boersma
Large Tech Office
Winner
Slack Headquarters by Studio O+A
Photography by: Garrett Rowland
Honorees
Autodesk Montreal by ACDF Architecture
Photography by: Adrien Williams
Microsoft B121 and B122 by B+H Architects
Photography by: Benny Chan, Fotoworks
Zefr by Rapt Studio
Photography by: Eric Laignel
Small Tech Office
Winner
Network Operations Center by Perkins and Will
Photography by: Benny Chan/Fotoworks
Honorees
Bell Textron Advanced Vertical Lift Business Center by HKS
Photography by: studiothomas
BarkBox by NBBJ
Photography by: Chuck Choi
Autodesk Boston by Utile
Photography by: Chuck Choi
Creative Office
Winner
Adidas World of Sports Arena by Behnisch Architekten
Photography by: David Matthiessen
Honorees
Showtime West Coast Headquarters by CannonDesign
Photography by: Eric Laignel
Warner Music Group by Rockwell Group and Rockefeller Kempel Architect
Photography by: Alex Alvarez
Glenstone Museum Administrative Offices by Thomas Phifer and Partners and Stantec Architecture
Photography by: Ron Blunt
Bruce Mau Design by Williamson Williamson
Photography by: Scott Norsworthy
Large Corporate Office
Winner
Financial Services Firm by Architecture + Information
Photography by: Magda Biernat, courtesy of A+I
Honorees
Western Union Headquarters by Gensler
Photography by: Eric Laignel
Wells Fargo Manhattan Headquarters by The Switzer Group
Photography by: Garrett Rowland Photography
Woodside by Unispace
Photography by: Shannon McGrath
Medium Corporate Office
Winner
Boies Schiller Flexner by Schiller Projects
Photography by: Eric Laignel
Honorees
Pixel Factory by Gensler
Photography by: Connie Zhou
Confidential Professional Services Client by Gensler
Photography by: Nacasa + Partners
Cleary Gottlieb by LSM
Photography by: Peter Aaron/OTTO
Small Corporate Office
Winner
Soros Capital Management by SheltonMindel
Photography by: Michael Moran
Honorees
Accenture Innovation Center Fukushima by Gensler
Photography by: Tomooki Kengaku
Ray-Mont Logistics by Lemay
Photography by: Adrien Williams
Confidential Firm by Perkins and Will
Photography by: Steve Hall, Hall+Merrick Photographers
Co Working Space
Winner
SOHO 3Q WuJiaoChang by Ippolito Fleitz Group
Photography by: Sui Sicong | CreatAR Image
Honorees
KWG Cohesion by GWP Architects
Photography by: Xiaobei Zuo
Confidential Firm by HOK
Photography by: Bilyana Dimitrova
Laborde by PCA-Stream
Photography by: Jean-Philippe Mesguen
Firm's Own Office
Winner
Shanghai Office by GID International Design
Photography by: GID
Honorees
Wall Street Plaza Office by 212Box
Photography by: Nick Rochowski
New York Studio by INC Architecture & Design
Photography by: Eric Laignel
Toronto Office by KPMB Architects
Photography by: Maris Mezulis
Xero Studio by Studio Ma
Photography by: Bill Timmerman
Office Transformation
Winner
Ford Foundation Center for Social Justice by Gensler
Photography by: Garrett Rowland, courtesy of Gensler
Honorees
360° Lab by Innocad Architecture
Photography by: Paul Ott
UCLA Extension Administration Headquarters by Johnson Favaro
Photography by: Benny Chan
Audible Innovation Cathedral by Spector Group
Photography by: Ben Gancsos
Google, Spruce Goose by ZGF
Photography by: Connie Zhou
Corporate Cafeteria/Bar
Winner
Campari Group North American Headquarters by Gensler
Photography by: James John Jetel
Honorees
Photography by: Connie Zhou
Photography by: Kendall McCaugherty / Hall + Merrick Photographers
Commonwealth Bank Australia, South Eveleigh by Woods Bagot
Photography by: Trevor Mein / Nicole England
Commercial Lobby/Amenity Space
Winner
Two Union Square by NBBJ
Photography by: Sean Airhart
Honorees
Hudson Square by Architecture + Information
Photography by: Magda Biernat
Nanning Impression Discovery Bay by Drawing Design & Excellence Decoration
Photography by: Stoneve
One Soho Square by Gensler
Photography by: Maria Maretti
1101 Sixteenth by HOK
Photography by: Alan Schindler
10 Grand Central by Studios Architecture
Photography by: Alan Schindler
Building Facade
Winner
Little Shelter by Department of Architecture Co.
Photography by: Wison Tungthunya
Honorees
Photography by: Field Condition; Tactonic (Royce Douglas)
Photography by: Kris Lin International Design
10 Jay Street by ODA New York
Photography by: Pavel Bendov
8500 Melrose by Tighe Architecture
Photography by: Tighe Architecture
Residential Lobby/Amenity Space
Winner
Hong Kong Tseung Kwan O Alto Residences Clubhouse by One Plus Partnership
Photography by: Jonathan Leijonhufvud
Honorees
Arabella by 212Box
Photography by: Nick Rochowski
Park Avenue Lobby by Luca Andrisani Architect
Photography by: Loreto Jamlig
15 Hudson Yards by Rockwell Group and Diller Scofidio + Renfro
Photography by: Scott Frances
Multi-Unit Housing
Winner
Hadohilljo Townhouses by UnitedLab Associates
Photography by: Bongsup Kim, Euihyun Lim, E Seul Song
Honorees
Panorama by ACDF Architecture
Photography by: Adrien Williams
MLK1101 Supportive Housing by Lorcan O'Herlihy Architects
Photography by: Paul Vu & Iwan Baan
Kent Avenue by ODA New York
Photography by: Albert Vecerka
2300 Beverly by Tighe Architecture
Photography by: Art Gray Photography
Large Apartment
Winner
56 Leonard by SheltonMindel
Photography by: Michael Moran
Honorees
Jenga Penthouse by Bohlin Cywinski Jackson
Photography by: Michael Moran
Kors Residence New York City by Groves & Co.
Photography by: Joshua McHugh
Central Park West by Sara Story Design
Photography by: Nicole Franzen
Small Apartment
Winner
Jewel Box by Messana O’Rorke
Photography by: Eric Laignel
Honorees
Photography by: Aaron Leitz
Publisher's Loft by Buro Koray Duman Architects
Photography by: Kevin Kunstadt
West Chelsea Residence by Luce et Studio and Ismael Levya Architects
Photography by: Kevin Kinstadt
City House
Winner
West Los Angeles Residence by Clive Wilkinson Architects
Photography by: Ema Peter
Honorees
The New Oriental Ko's by PplusP Designers
Photography by: Wesley Liu
Upper West Side Brownstone by Studio Arthur Casas
Photography by: Filippo Bamberghi
Photography by: Qilin Zhang
Beach House
Winner
Sand House by Studio MK27
Photography by: Fernando Guerra / Christian Moller Andersen
Honorees
Photography by: Bates Masi + Architects
Kors Residence Florida by Groves & Co. and Stelle Lomont Rouhani Architects
Photography by: Matthew Carbone
Kennebunkport Pool House by Steven Harris Architects and Rees Roberts + Partners
Photography by: Scott Frances
Palm Beach Residence by Workshop/APD
Photography by: Read McKendree
Large Country House
Winner
Villa Varoise by NADAAA
Photography by: John Horner
Winner
Pool House by Roger Ferris + Partners
Photography by: Paul Rivera
Honorees
Highland Park Residence by Alterstudio Architecture
Photography by: Casey Dunn
Maine Island Retreat by SheltonMindel
Photography by: Michael Moran
Link Farm House by Slade Architecture
Photography by: Tom Sibley
Small Country House
Winner
Casa di Confine by Simone Subissati Architects
Photography by: Alessandro Magi Galluzzi
Honorees
Chalet Urfeld by Arnold / Werner Architekten
Photography by: Boo Yeah
Wuehrer House by Engelking Architects
Photography by: Nic Lehoux
Holiday Home by i29 Interior Architects
Photography by: Ewout Huibers
Residential Transformation
Winner
La Vieille Ferme by Rysia Suchecka
Photography by: Eric Laignel
Winner
Netsch House by Skidmore, Owings & Merrill
Photography by: Dave Burk
Honorees
Photography by: Jordi Folch
Mill Neck Residence by Habjan Betancourt Architecture
Photography by: Eric Laignel
Manhattan Triplex by SheltonMindel
Photography by: Michael Moran
Kitchen + Bath
Winner
The Getty Residences by Peter Marino Architect
Photography by: Evan Joseph, courtesy Victor Group
Honorees
Riverbend by CLB Architects
Photography by: Matthew Millman Photography
Taula House by M Gooden Design
Photography by: Parrish Ruiz de Velasco / M Gooden Design
Oculi House by O'Neill Rose Architects
Photography by: Michael Moran
Sales Center
Winner
Photography by: Highlite Images
Honorees
Heze Guangzhou Road Courtyard No.1 by AOE
Photography by: Ligang Huang
Forest Park by EnjoyDesign
Photography by: He Chuan & Li Yan
CiFi Chongqing by Ippolito Fleitz Group
Photography by: Highlight Images/Spencer Huang
The Gallery by Team_BLDG
Photography by: Shao Feng
Manufacturer Headquarters
Winner
Sunbrella Headquarters by Tsao & McKown Architects
Photography by: Eric Laignel
Honorees
Shaw Create Center by Gensler
Photography by: Connie Zhou
Interface Headquarters by Perkins and Will
Photography by: Nick Merrick, Hall+Merrick Photographers
Caesarstone Experience Center by StephanieGoto
Photography by: Francis Dzikowski
Showroom
Winner
Grupo Arca Design Center Guadalajara by Esrawe Studio
Photography by: Jaime Navarro
Honorees
Fervital Stone & Marble by Baranowitz & Goldberg Architects
Photography by: Amit Geron
GMEC by Dialogue 38
Photography by: Kerun Ip Photography
Cadillac House Shanghai by Gensler
Photography by: Ai Qing, courtesy of Gensler
Nio House by MM Consulate
Photography by: Derryck Menere
Department Store/Mall
Winner
Galeries Lafayette Flagship by BIG - Bjarke Ingels Group
Photography by: Michel Florent
Honorees
Neiman Marcus, Hudson Yards by Janson Goldstein
Photography by: Scott Frances
Loft by Moment
Photography by: Fumio Araki
Forum des Halles by Saguez & Partners
Photography by: Eric Laignel
Fashion Retail
Winner
Photography by: ShaoFeng
Honorees
Forty Five Ten, Hudson Yards by Snarkitecture and 5G Studio Collaborative
Photography by: Michael Moran
Joy City Kid’s World by Arizon Design
Photography by: Dirk Weiblen
Hipanda Omotesando Flagship by Curiosity
Photography by: Satoshi Shigeta
Mixed Retail
Winner
National Museum of Qatar Gift Shop by Koichi Takada Architects
Photography by: Tom Ferguson Photography
Honorees
Nome Aurora Concept Store by A.A.N. Architects
Photography by: Zeng Zhe
Standard Dose by Tuna Architecture and SR Projects
Photography by: David Mitchell
Claus Porto New York by Tacklebox Architecture
Photography by: Erik Petschek
Accessories Boutique
Winner
Yin by ODD
Photography by: Ruijing Photo
Honorees
Radius 58 by DA Bureau
Photography by: Sergey Melnikov
B Hemmings & Co. by DKstudio Architects
Photography by: Larry Arnal
Audemars Piguet, East Hampton by Studio Galeon
Photography by: Eric Petschek
Bookstore
Winner
Chongqing Zhongshuge by X+Living
Photography by: Shao Feng
Honorees
E Pang Bookstore by Gonverge Interior Design
Photography by: Weiqi Jin
Social House by Xintiandi by Kokaistudios
Photography by: Dirk Weiblen
Books Over the Clouds by Wutopia Lab
Photography by: CreatAR Images
Environmental Branding/Graphics
Winner
AKC Museum of the Dog by Gensler
Photography by: Eric Laignel
Honorees
Ford Foundation Center for Social Justice by Gensler
Photography by: Gensler
Lab 114 by Orange & Wellio by Saguez & Partners
Photography by: Mikael Lafontan
Collateral Branding/Graphics
Winner
Bring Home the Bacon by D2 Groups
Photography by: Danielle Trotter
Honorees
Protagonist Clubhouse by Brand Bureau
Photography by: Kelsey Kline
The Floritauk Tennis Club by Ghislaine Viñas
Photography by: Jaime Viñas
Suofeiya Workshop by Leaping Creative
Photography by: Anson
On the Boards: Commercial
Winner
Photography by: Belzberg Architects
Honorees
Cliff Edge Hotel by Lawrence Kim / A+U Lab
Photography by: Lawrence Kim / A+U LAB
Wuxi Hospital by NBBJ
Photography by: Motiv
Armed Forces Officers Club & Hotel by Roar
On the Boards: Residential
Winner
Prototype Folding Pods for Disaster Relief by Hariri & Hariri Architecture
Photography by: Hariri & Hariri Architecture
Honorees
Huangshan House by Park + Associates
Photography by: Park + Associates
Hill Spring House by Partisan Projects
Photography by: PARTISANS
Round Retreat by UnitedLab Associates
Photography by: Eco Arch-Viz Studio, UNITEDLAB
Innovation
Winner
Moncler Marina Bay by Curiosity
Photography by: Alessandra Chemollo
Honorees
Forty Five Ten, Hudson Yards by Snarkitecture and 5G Studio Collaborative
Photography by: Michael Moran
2112 Pennsylvania Ave NW by Gensler
Photography by: Prakash Patel
Plús Hús by Minarc
Photography by: Art Gray
Shining Moment
Winner
National Museum of Qatar Lighting Design by Ateliers Jean Nouvel and L'Observatoire International
Photography by: Iwan Baan
Honorees
Victorian Music Box by CCY Architect
Photography by: Draper White Photography
Arthur's Restaurant by GH3
Photography by: Raymond Chow
Schindler City China Headquarters by Neri&Hu Design and Research Office
Photography by: Dirk Weiblen
Accessories
Winner
Wander Mirrors by Submaterial
Honorees
Reference Bookend by Areaware
Paravan Mood by Arper
Roo by OFS
Tabletop
Winner
Monti-IRI Limited Edition Taste Set by Sempli
Honorees
Ghost Tumbler by Max ID NY
The Society Collection by Neri&Hu Design and Research Office by Paola C.
Hardware
Winner
Geo Colorful by Nest Studio
Honorees
CeraMax Rainbeaux by Inox
Roger Thomas Collection by Rocky Mountain Hardware
Saddle Collection by Sun Valley Bronze
Mela by Tirar
Architectural Products
Winner
Gradient Collection by Kriskadecor
Honorees
Fire Roll by Fire Features
Matte Black Linear and Center Drains by Infinity Drain
Marvin Modern by Marvin
Acoustical Wall/Ceiling Applications
Winner
Tubular by Turf
Honorees
SoftGrid® Flux by Arktura
BuzziDish by BuzziSpace
Ecoustic® Tile Collection by Unika Vaev/Instyle
Felted Collection by Wolf-Gordon
Acoustical Hanging Applications
Winner
Soundsticks® by Offecct thru Flokk
Honorees
Clario Cloud by 3form
Xorel Artform Baffles by Carnegie
Panl by FRÄSCH
Bath Cabinetry
Winner
Gym Space by Scavolini
Honorees
Curio Medicine Cabinet by Amuneal
Forma Collection by Inbani Design
Stellé by Wetstyle
Bath Fittings
Winner
Vessel Collection by William Gray by Claybrook
Honorees
Shadows Collection by Kohler Co.
The New Classic by Marcel Wanders by Laufen Bathrooms
Duo by Karim Rashid by Relax Design
Ventus by Stone Forest
Bath Fixtures
Winner
Pebble Collection by BIG by D-Line
Honorees
MyEdition by Axor
Meta by Dornbracht
Ciclo Faucet Collection by Riobel
Lily Collection by Watermark Designs
Residential Rugs/Carpets
Winner
Ply by Gan
Honorees
A Week in Venice by Empire Collection Rugs
Personnalités by La Manufacture Cogolin
Broadloom Carpet
Winner
Community by Shaw Contract
Honorees
Force of Nature by Milliken
Unscripted by Royal Thai
Tatami System by Tarkett
Modular Carpet
Winner
Gensler Collection by The Rug Company
Honorees
The Sorted Collection by Bentley
The Hocus Collection by Mannington Commercial
Relaxing Floors by Mohawk Group
Subtle Impressions by Patcraft
Hard Flooring
Winner
ID Mixonomi by Tarkett
Honorees
Fireworks by Bolon
Look Both Ways™ by Interface
Reframe by Shaw Contract
Tile/Stone Flooring
Winner
Trapeze by Juju Papers
Honorees
Tivoli by Fornace Brioni
Kaza Herbal Hill by Walker Zanger
Educational Furniture
Winner
Lasso by Naughtone
Honorees
Two-Thirds by Allsteel
Gala by Andreu World
Cila Go by Arper
Buncha by Keilhauer
Healthcare Furniture
Winner
Honorees
Evergreen by Carolina
Ascend by Krug
Contract Case Goods
Winner
Chameleon by Darran Furniture
Honorees
Radii by Allsteel
Nuform Shapes by Inscape
LSM Credenza by UniFor
Contract Desking
Winner
Blend by Dfm
Honorees
PD-01 by 201°
Haller E by USM Modular Furniture
Contract Furniture Collection
Winner
Free Address by Stylex
Honorees
Atelier by Gensler by Fantoni
Flex by Steelcase
Emote by Teknion
Contract Tables
Winner
Echino by Zanotta
Honorees
Contract Conference Tables
Winner
Status by Andreu World
Honorees
Alev™ by Nucraft
Inform by Davis Furniture
Contract Partitions/Wall Systems
Winner
BuzziBracks by BuzziSpace
Honorees
Divy Mobile by 3form
Flex Wall by Clarus
Kinzie by HBF
Obeya by OFS
Residential Storage
Winner
Aero V by Living Divani
Honorees
Mata and Grifo by Altreforme
Arcade by Crump & Kwash
Polynet by Hachi Collections
Bastone Collection by Poiat
Residential Desks
Honorees
Sage by David Rockwell by Benchmark
Atwood by Powell & Bonnell
Remy by Quintus
Residential Dining Tables
Winner
Coral Beach by Mac Stopa by Fiam Italia
Honorees
Angelo M by Alinea Design Objects
Reverse Wood by Andreu World
ZigZag by Atra
Residential Occasional Tables
Winner
Nacre by Yabu Pushelberg by Glas Italia
Honorees
Copal by Ewe Studio
Satellite by Holly Hunt
Wave by Kin & Company
Residential Beds
Winner
Coupé by Poltrona Frau
Honorees
Pillar™ by Herman Miller
Twelve AM by Neri&Hu Design and Research Office by Molteni&C
Chilton by Room & Board
Kitchen Appliances
Winner
30” Heritage Induction Pro Range with DacorMatch Color Program by Dacor
Honorees
Heritage Series Range by Bertazzoni
Matte Finish Collection in 1,000 Colors by BlueStar
Pro-Style Gas Range by Forza
Emerald Finish by True Residential
Cast Black + Rose Gold Finish by Viking Range
Kitchen Cabinetry
Winner
Cesar Unit Kitchen in Rosso Jaipur Fenix Laminate and Metallic Effect Lacquer by Cesar
Honorees
Modus System by Arclinea
Kitch'T by Dsignedby
Match by Reform
Kitchen Fittings
Winner
Matte Stone™ Farmhouse Kitchen Sink Collection by VIGO
Honorees
Quatrus R15 Ergon by Blanco
Chelsea Apron Front Workstation by Hamat USA
Tailor Apron Front Kitchen Sink by Kohler Co.
Kitchen Fixtures
Winner
Lazy by Hamat USA
Honorees
Rook® Kitchen Collection by Brizo
Sync Profi by Dornbracht
ezH2O Liv by Elkay
Architectural Lighting
Winner
Tube by Vibia
Honorees
Black Foster by Arkoslight
Cubic Sky by Cactus
Tagline by Delta Light
Acoustical Lighting
Winner
Trypta by Luceplan
Honorees
BuzziDome by BuzziSpace
Acoustic Wing by Light Art
Blade by Luxxbox
Sconce
Winner
Scorpio by Boyd Lighting
Honorees
Loop by Boyd Lighting
Marquis by Buoyant NYC
Abstract by Sonneman
Puck Wall Art by Vibia
Pendant Fixtures
Winner
Three Quarter by Wangan
Honorees
Introvert Extrovert by Haberdashery
Lightbody04 by Jörg Hugo
Nightbloom by Lladro
Bohemia by Marset
Chandelier
Winner
Noctambule by Flos
Honorees
Cairn Mini by Hubbardton Forge
Pearl Drop by Preciosa Lighting
Allure Cluster 12 by Studio PGRB
Floor Lamps
Winner
Abacus by Hubbardton Forge
Honorees
Legato Torchiere by Fuse Lighting
Little People by Kenneth Cobonpue
Fascio by Lauren Rottet by Visual Comfort & Co.
Table Lamps
Winner
Hemera by Ross Gardam
Honorees
Tanit M/29/R by Bover
Parabola by Esrawe Studio
Ohm Porcelain Lights Collection by Ifö Electric
Space by Kartell
Task Lighting
Winner
Sage by Ambientec
Honorees
TYP 113 by Midgard
Beam by Muuto
Tile by Pablo Designs
Materials/Treatments/Surfaces
Winner
Zephyr by Artistic Tile
Honorees
Moving to Mood by Chemetal
Rencontre by Marotte
SLANT® Imprint by Sensitile
Outdoor Collection
Winner
Rio by JANUS et Cie
Honorees
Liz by Expormim
Solanas by Gandia Blasco
Bolonia by Isimar
Arbor by Walters Wicker
Outdoor Furniture
Winner
Circula by Blu Dot
Honorees
Mooon! by Fermob
12’ Living Suite with Power Burner by Hestan Commercial Corporation
Outdoor Seating
Winner
Cirql by Dedon
Honorees
Walter Lamb Aluminum Rocking Chair by Brown Jordan
Scoop by JANUS et Cie
T by Point
Neo-Contour by Sutherland Furniture
Contract Seating
Honorees
Racer Collection by Blu Dot
Flat Soft by Sandler Seating
Contract Conference/Task Seating
Winner
Clip by Studio TK
Honorees
Prata by Allseating
Copa by Viccarbe
Contract Bench/Stool
Winner
Nenou by COR Sitzmöbel
Honorees
GoGo by Encore
Sprout by Teknion
Contract Lounge Seating
Winner
Verge by Keilhauer
Honorees
Crosshatch by Geiger
Meredith by Poppin
Havn by Studio TK
Contract Sofa
Winner
Next Stop by Sancal
Honorees
Lyda™ by Lauren Rottet by Haworth
Heartbreaker by Moroso
Heartbeat by Nienkämper
Nagare by Okamura
Walt by Paola Lenti
Contract Highback Seating
Winner
LeanTo by OFS
Honorees
Hush Privacy Module by Felderman Keatinge + Associates
Ghisolfa by IOC
Caav by JSI
Contract Modular Seating
Winner
Honorees
Reefs by Dauphin
Cabana Lounge by Haworth
Clique by Studio TK
Residential Accent Chair
Winner
Soft Cylinders by Ara Thorose
Honorees
Planetaria Collection by Bohinc Studio
Coat Check by Joey Zeledón Studio
Residential Lounge Seating
Winner
Fred™ by Fritz Hansen
Honorees
La Coqueta Rumba by Adriana Hoyos Furnishings
BM0949 by Carl Hansen & Søn
Angie by Minotti
Residential Bench/Stool
Winner
Partera by Ewe Studio
Honorees
Axel by Arteriors Home
Los by Bradley
Capper by Phase Design
Residential Sofa
Winner
Surf by Yabu Pushelberg by Molteni&C
Honorees
Dock by B&B Italia
Becca by Bernhardt Design
Chelsea by Karim Rashid by BoConcept
Symmetric by Paul McCobb by Ralph Pucci
Healthcare Fabric
Winner
Xorel Knit by Carnegie
Honorees
Maxwell Print by Carnegie
Chiaroscuro Collection by CF Stinson
Hospitality Fabric
Winner
Mad4Plaid Collection by Arc|Com
Honorees
Ultra Series Collection by Architex
Viewpoint Upholstery by Carnegie
Majorelle Collection by Mayer Fabrics
Abstract Collection by Studio Twist
Outdoor Fabric
Winner
Dimension Collection by Sunbrella®
Honorees
Blocks by Concertex
No Hard Feelings by Perennials Fabrics
Fifty Shades by Rubelli
Contract Fabric
Winner
The Bauhaus Project by Designtex
Honorees
Color Studio Crypton 3 by Fabricut
Loom State Collection by Luum Textiles
Hollywood Squares by Opuzen
Merriweather by Pollack
Contract Fabric: Designer Collaboration
Winner
Veer by Aliki van der Kruijs by Wolf-Gordon
Honorees
A Stitch in Time by Färg & Blanche by Bernhardt Textiles
Sonnhild Kestler Collection by Maharam
Architectural Textures Collection by Sina Pearson by Momentum Textiles & Wallcovering
Residential Fabric
Winner
Knoll Luxe Anniversary Collection by KnollTextiles
Honorees
Cityscapes by Bart Halpern
Paintbox, Treasures of Time Collection by Jab Anstoetz
Network Collection by Richard Frinier by Sunbrella®
Fabric Wall Covering
Winner
Flight by Phillip Jeffries
Honorees
Hemlock by Innovations
Stonehenge by Weitzner
Paper Wall Covering
Winner
Wallpaper Capsule Collection by Benjamin Moore and The Alpha Workshops
Honorees
King of Pop by Abnormals Anonymous
Extinct Animals Collection by Arte for Moooi Wall Coverings
Urban Escape by Merenda Wallpaper
Concrete Washi II by Phillip Jeffries
Sarah Von Dreele Wallpaper Collection 2019 by Sarah Von Dreele
Contract Wall Covering
Winner
Bespoke Wall by KnollTextiles
Honorees
Apperception by Astek
Celestio Pixel by Duchateau
Tile/Stone Wall Covering
Honorees
SSS x Concrete Collaborative Collection by Concrete Collaborative
Charley Harper for Installation by Motawi Tileworks
Tile/Stone Wall Covering: Designer Collaboration
Winner
Shimmer Collection by Erica Tanov by Clé Tile
Honorees
Immersion by Jeffrey Beers by Akdo
Forest by Lori Weitzner by Artistic Tile
Squar by Giovanni Barbieri by Arto Tile & Brick
Modernist Collection II by Laura Gottwald by Native Tile & Ceramics
Window Treatments
Winner
Alexa Hampton Collection by The Shade Store
Honorees
Duette® Lightlock™ System by Hunter Douglas
Swept Away by Opuzen
Sustainable Design
Winner
Winner
Simple Abstraction by Interface
Honorees
Flek by 3form
Clean Impact Textiles by Duvaltex
On & On by Emeco
Ultraleather® | Volar Bio by Ultrafabrics
Technology
Winner
Sensate with Kohler Konnect by Kohler Co.
Honorees
Touchscreen by Baldwin Hardware
Intentek Wireless Charging Surface by Formica Corporation
Illuminated Stair System by Sensitile
Steelcase® Roam™ by Steelcase
Innovation
Winner
Connecting Neurons Definity by Mohawk Group
Honorees
Peacock by Betil
Color Thesis by Milliken
2028 Stool by Studio Camden
Automotive Design
Winner
Volkswagen ID.Buggy Concept Car by Volkswagen
Honorees
Bentley Flying Spur by Bentley Motors
2035 Bentley EXP 100 GT Concept Car by Bentley Motors
2020 Range Rover Evoque by Jaguar Land Rover
McLaren GT by McLaren Automotive