Best of Year Awards Winners 2018

Dec 2, 2018

Browse the winners and honorees of Interior Design's 13th annual Best of Year Awards. Project and product winners were announced in New York City at the River Pavilion, Javits Center on November 30th in a ceremony hosted by editor in chief Cindy Allen. In total, the Best of Year Awards included an astonishing 2,000 entries and 586 finalists in 133 design categories. Read full coverage of the event here.

Project
Product
Architectural Installation/Pop Up
Winner
Storefront Library by Abruzzo Bodziak Architects
Photography by: Naho Kubota
Honorees
Nomaad Living by Giorgio Borruso Design
Photography by: Daniele Domenicali
The Diner by Rockwell Group and 2x4
Photography by: Michele de Candia
Over/Under Kiosks by Woods Bagot
Photography by: Brooke Holm
Exhibition/Installation
Winner
Doppelgängers by Tighe Architecture
Photography by: Antonio Follo
Honorees
Unbuilding Walls by Graft
Photography by: Jan Bitter
Light Theaters by Madworkshop
Photography by: Alberto Canepa
Constellation of Stargazing Tea Ceremony House by Moriyuki Ochiai Architects
Photography by: Fumio Araki
Tradeshow Booth
Winner
Jisushe 2017 Guangzhou Design Week Exhibition Hall by Jisushe
Photography by: Jisushe
Honorees
Pile Array, Guangzhou Design Week 2017 by CdEF Design Consultant Co.
Photography by: Liang Zhigang
DockATot, JPMA Baby Show 2018 by Ippolito Fleitz Group
Photography by: Eric Laignel
Twisting, Shanghai Hotel Design and Products Expo 2017 by Kris Lin International Design
Photography by: Kris Lin
Beauty/Spa
Winner
Sangha by Octave Wellness Center by Tsao & McKown Architects
Photography by: Richard Bryant and Seth Powers
Honorees
Salon Xia by Clay Holden Architects
Photography by: Laure Joliet
Crystalscape by Moriyuki Ochiai Architects
Photography by: Fumio Araki
Bürgenstock Hotels & Resort Alpine Spa by MKV Design
Photography by: Bürgenstock Hotels & Resort
Fitness
Winner
Equinox Culver City by Retail Design Collaborative
Photography by: Fotoworks/Benny Chan
Honorees
Midtown Athletic Club and Hotel by DMAC Architecture
Photography by: Anthony Tahlier Photography
Photography by: Benny Chan & Fotoworks
Photography by: Suzhou Thinker Interior Design
Branding & Graphics: Environmental
Winner
McDonald’s Headquarters by Studio O+A
Photography by: Garrett Rowland
Honorees
Hudson River Trading by Gensler
Photography by: Garrett Rowland, courtesy of Gensler
Yakityutyu Housing Complex, Cal Poly San Luis Obispo by Media Objectives at Valerio Dewalt Train
Photography by: Francisco Lopez de Arenosa
Wasserman Football Center, University of California, Los Angeles by ZGF Architects
Photography by: Garrett Rowland
Branding & Graphics: Collateral
Winner
Photography by: CetraRuddy Architecture DPC
Honorees
Wicked Eats by Gould Evans + Canary
Photography by: Philip Gabrie
Tiziano and Gerhard Richter: Il Cielo sulla Terra Exhibition by Graph.x
Photography by: Lissoni Associati
NeoCon 2018 Rebrand by Maiarelli Studio
Photography by: Maiarelli Studio
Studio Allston Hotel by Proportion Design and Dyer Brown
Photography by: Paul Reiss
Photography by: Nathan Kirkman
Budget
Winner
Shoreline Hotel Waikiki by BHDM Design
Photography by: BHDM/Adam Macchia
Honorees
Studio 1201 by bDot Architecture
Photography by: Brian Roberson, Dan Taylor
Bookmarks Nonprofit Bookstore & Literary Arts Gathering Space by Glenn Fulk Architect
Photography by: Keith Isaacs Photo
Education: Higher Learning
Winner
Center for Media and Design & KCRW Media Center, Santa Monica College by Clive Wilkinson Architects
Photography by: Michael Moran
Honorees
Coastal Biology Building and Marine Sciences Campus, University of California, Santa Cruz by EHDD
Photography by: Michael David Rose Photography
Niagara-on-the-Lake Campus Student Commons, Niagara College by Gow Hastings Architect
Photography by: Tom Arban
Alumni Auditorium and Schaefer Awards Gallery, Columbia University Irving Medical Center by MdeAS Architects
Photography by: Pavel Bendov
San Joaquin Student Housing, University of California, Santa Barbara by Lorcan O'Herlihy Architects
Photography by: Bruce Damonte
Education: Primary and High Schools
Winner
The World Academy by Innocad Architecture
Photography by: Paul Ott
Honorees
Success Academy Charter School and Education Institute by Biber Architects
Photography by: James Ewing Photography
Katz Family Pavilion and Shalom Garden by Lehrer Architects
Photography by: Benny Chan
Beaver Country Day School Research + Design Center by NADAAA
Photography by: John Horner
Kid's Zone
Winner
Polycarbonate Neverland and Aranya Kid’s Restaurant by Wutopia Lab
Photography by: CreatAR Images
Honorees
NUBO Chatswood by PAL Design Group
Photography by: Amy Piddington
ORA - Nursery of the Future by Roar
Photography by: Priyanka Vohra Anand
Photography by: Daqi Zhang
Green
Winner
Tsingpu Yangzhou Retreat by Neri&Hu Design and Research Office
Photography by: Pedro Pegenaute
Honorees
Edible Academy by Cooper Robertson
Photography by: Robert Benson Photography
Fulton West by Gensler
Photography by: Tom Harris
The Spheres by NBBJ
Photography by: NBBJ/Sean Airhart; Stuart Isett; Bruce Damonte
Skyscraper (the Bruges Whale) by StudioKCA
Photography by: Matthias Desmet
Greater Good
Winner
Acompanya'm Therapeutic Unit by Rai Pinto Studio and Rubio Arauna Studio
Photography by: Adrià Goula
Honorees
Shelter Squared by Madworkshop
Photography by: Buddy Bleckley
Chelsea District Health Center by Stephen Yablon Architecture
Photography by: Michael Moran
The Alice at Goodman Theatre by Wheeler Kearns Architects
Photography by: Hall + Merrick Photgraphers
Institutional
Winner
Aaniin Community Centre and Library by Perkins+Will
Photography by: Scott Norsworthy/Tom Arban
Honorees
Costa Rica Convention Center by Gensler
Photography by: Andrés García Lachner; courtesy of Gensler
Salt River Pima Maricopa Indian Community Justice Center by Gould Evans + Canary
Photography by: Matt Winquist
The Superior Court of California by Skidmore, Owings & Merrill
Photography by: Bruce Damonte
Library
Winner
Kikuchi City Central Library by Nomura Co.
Photography by: Atsushi Ishida
Honorees
Jurong Library, Jinke Branch by Beijing Fenghemuchen Space Design
Photography by: Xiangyu Sun
DC Public Library, West End Branch by Core Architecture + Design and TEN Arquitectos
Photography by: Ron Ngiam
CRLand Archive Library by Studio Link-Arc
Photography by: Shengliang Su
Large Museum/Art Gallery
Winner
Photography by: Nic Lehoux
Honorees
LEGO House by Bjarke Ingels Group
Photography by: Iwan Baan, Laurian Ghintioiu
Song Art Museum by Vermilion Zhou Design Group
Photography by: Xia Zhi
Small Museum/Art Gallery
Winner
History Museum Graz by Innocad Architecture
Photography by: Paul Ott
Honorees
National Museum of Ceramics Princessehof by i29 Interior Architects
Photography by: Ewout Huibers
R & Company Gallery by wHY
Photography by: Emily Andrews
Entertainment
Winner
Wuhan Panlong Plaza Yinxing Cinema by One Plus Partnership Limited
Photography by: Jonathan Leijonhufvud
Honorees
Shenzhen Cine Sky Cinema by One Plus Partnership Limited
Photography by: Jonathan Leijonhufvud
Hayes Theater by Rockwell Group
Photography by: Paul Warchol
Hangzhou Neobio Family Park by X+Living
Photography by: Shao Feng
Public Space
Winner
China Railway Qingdao World Expo City Conference Center by Tengyuan Design
Photography by: Kai Wang
Honorees
The Bentway by Public Work
Photography by: Nic Lehoux
Photography by: David Rahr, Lester Ali, Raimond Koch, Patrick Donahue, K Taro Hashimura
Transportation
Winner
Harbour City Ocean Terminal Extension by ARK Associates Limited
Photography by: Amy K. Boyd
Honorees
Gary Jet Center by Partners by Design
Photography by: Tom Harris
Washington Park Tri-Met Station by ZGF Architects
Photography by: Sally Painter
Outdoor
Winner
Lotus Square Art Center by Shenzhen DaE Interior Design Co.
Photography by: Dabin
Honorees
North Forest Trail Biological Pavilion, Crystal Bridges Museum of American Art by El Dorado
Photography by: Timothy Hursley
85 Broad Street by FXCollaborative
Photography by: FXCollaborative
One Park Taipei by Yuan Lih Construction Company
Photography by: Yuan Lih Construction Company
North Beach Park by Tighe Architecture
Photography by: Art Gray
Healthcare
Winner
Memorial Sloan Kettering Cancer Center by EwingCole
Photography by: Halkin/Mason Photography, LLC
Honorees
Cooperman Family Pavilion by Francis Cauffman
Photography by: Chris Cooper
NewYork-Presbyterian David H. Koch Center by HOK and Ballinger
Photography by: Frank Oudeman
SickKids WAV PlayPark by Stantec
Photography by: Richard Johnson
Health & Wellness
Winner
Beckoning Path by BarlisWedlick Architects
Photography by: Peter Aaron/Esto
Honorees
NYDG Integral Health & Wellness by Brandon Haw Architecture
Photography by: Albert Vecerka/Esto
NewYork-Presbyterian Integrative Health and Wellbeing by HOK
Photography by: Eric Laignel
Baylor Sports Therapy & Research at the Star by Perkins+Will
Photography by: James Steinkamp
Bar/Lounge/Social Club
Winner
The Flow of Ecstatic by Daosheng Design
Photography by: Peng Yu Xian
Honorees
Bar Auditorio by Esrawe Studio
Photography by: Jaime Navarro
The Collective by Gensler
Photography by: Heywood Chan, YE-H PHOTOGRAPHY
Balance Patch Video Gaming Cafe by Merge Architects and Ibañez Kim
Photography by: John Horner Photography
Camden Cocktail Lounge by Studio Munge
Photography by: Brandon Barré
Coffee/Tea
Winner
Heytea DP3 Hills Beyond by AAN Architects
Photography by: Zhe Zeng
Honorees
TMB Tea Mixture Bar by DPD Consultant
Photography by: Micheal Lam
Hey Tea by Leaping Creative
Photography by: Leaping Creative
Sky Tea House by DC Design
Photography by: Wu Yongchang
Counter Service
Winner
San Luis Gastronomic Market by Martin Lejarraga Architecture Office
Photography by: David Frutos
Honorees
Photography by: Paul Vu
Photography by: The Raws
Naim Cafe by The Stella Collective
Photography by: Sean Fennessy
Casual Dining
Winner
Restaurant Birch by DA Architecture Bureau
Photography by: Sergey Melnikov
Honorees
Taquería El Califa by Esrawe Studio
Photography by: Camila Cossio
HeSheEat by Max Lam Designs
Photography by: Dick Liu
Constantine by Studio Munge
Photography by: Maxime Brouillet
Fine Dining
Winner
Photography by: Mr. Virgile Simon Bertrand
Honorees
Fucina Restaurant by Andy Martin Architecture
Photography by: Nick Rochowski
DaDong by George Wong Design
Photography by: Eric Laignel
Photography by: Irina Boersm
Arbor by Yabu Pushelberg
Photography by: Virgile Simon Bertrand
Hotel Dining
Winner
Alain Ducasse at Morpheus by Jouin Manku
Photography by: Jouin Manku
Honorees
Somerset by AvroKO
Photography by: Anthony Tahlier
Hyatt Place Hotel Sanya Restaurant by BLVD International
Lago by Julian Serrano by Studio Munge
Photography by: 3 Images
Voyages by Alain Ducasse by Jouin Manku
Photography by: Pierre Monetta
Large Resort
Winner
Olea All Suite Hotel by BLOCK722 Architects+
Photography by: CLAUS BRECHENMACHER-REINER BAUMANN PHOTOGRAPHY
Honorees
Six Senses Kaplankaya by Clodagh Design
Photography by: John Athiramitis/ Six Senses Kaplankaya
Mist Hot Spring Hotel by Department of Architecture Co.
Photography by: W Workspace
Four Seasons Papagayo by Meyer Davis
Photography by: Don Riddle
Small Resort
Winner
Sacromonte Landscape Hotel by MAPA Architects
Photography by: Leonardo Finotti / Tali Kimelman
Honorees
Umari Casa Tremblant by 2Pi R Design
Photography by: Evan Dion
Poly Gold Ting Harbour Villa Resort Hotel by C&C Design Design Co.
Photography by: Huang Zaohui
Manshausen 2.0 by Stinessen Arkitektur
Photography by: Snorre Stinessen/Kjell Ove Storvik
Urban Chain Hotel
Winner
Four Seasons Hotel Kuwait, Burj Alshaya by Yabu Pushelberg
Photography by: Virgile Simon Bertrand
Honorees
Waldorf Astoria Chengdu by Champalimaud
Photography by: Champalimaud
HY 36 Crown Plaza by K&Co and Stonehill Taylor
Photography by: David Mitchell
W Hotel Suzhou by Rockwell Group
Photography by: Ed Reeve
Urban Boutique Hotel
Winner
Sukhothai Shanghai Hotel by Neri&Hu Design and Research Office
Photography by: Pedro Pegenaute
Honorees
Hôtel Monville by ACDF Architecture
Photography by: Adrien Williams
Photography by: Art Gray
Hotel Kabuki by MARKZEFF
Photography by: Garrett Rowland
Hotel Transformation
Winner
Photography by: Eric Laignel
Honorees
21c Museum Hotel Kansas City by Deborah Berke Partners and Hufft
Photography by: Chris Cooper
Gran Hotel Inglés by Rockwell Group
Photography by: Eric Laignel
Freehand New York by Roman & Williams
Photography by: Adrian Gaut
Extra Large Office
Winner
Regional Council Île-de-France by Saguez & Partners
Photography by: Eric Laignel
Winner
McDonald's Headquarters by Studio O+A and IA Interior Architects
Photography by: Garett Rowland
Honorees
Latham & Watkins by Gensler
Photography by: Halkin Mason
Vans Headquarters by Rapt Studio
Photography by: Eric Laignel
Large Office
Winner
Mercedes-Benz USA by Gensler
Photography by: Garrett Rowland and Jason ORear
Honorees
21st Century Fox by Gensler
Photography by: Eric Laignel, courtesy of Gensler
AEB Headquarters by Ippolito Fleitz Group
Photography by: Ippolito Fleitz Group
Espace CDPQ by Lemay
Photography by: Claude-Simon Langlois
Associated Press by TPG Architecture
Photography by: Eric Laignel
Large Tech Office
Winner
NVIDIA Headquarters by Gensler
Photography by: Jason O'Rear
Honorees
Valve Headquarters by Clive Wilkinson Architects and JPC Architects
Photography by: Ema Peter
Slack Headquarters by Studio O+A
Photography by: Garrett Rowland
Tech Client Office Expansion by Merge Architects and Utile Architecture & Planning
Photography by: Chuck Choi
Mid-Size Corporate Office
Winner
Photography by: Nic Lehoux
Honorees
Area 2071 by Bjarke Ingels Group
Photography by: Jonathan Gainer
Kaiser Family Foundation by Bohlin Cywinski Jackson
Photography by: Adam Rouse
Tommy Hilfiger NY Headquarters by ENV
Photography by: Eric Laignel
FTI Consulting by Gensler
Photography by: Devon Banks Photography
Mid-Size Real Estate and Construction Office
Winner
Shanghai Baoye Center by LYCS Architecture
Photography by: Wu Qingshan, He Lian
Honorees
C&P Corporate Headquarters by Innocad Architecture
Photography by: Paul Ott
Skender by Perkins+Will
Photography by: Steve Hall, Hall + Merrick Photographers
Sterling Bay by Perkins+Will
Photography by: Kendall McCaugherty, Hall + Merrick Photographers
Mid-Size Tech Office
Winner
Expensify Portland Office by ZGF Architects
Photography by: Garrett Rowland
Honorees
Field Nation by Studio BV
Photography by: Corey Gaffer Photography
Mafengwo Office Space Design by SYN Architects
Photography by: Xia Zhi, courtesy of SYN Architects
GitHub by Rapt Studio
Photography by: Jasper Sanidad
DayOne Legal & Technology Building by Ideal Design & Construction
Photography by: Zhao Bin
Small Office
Winner
Jiaxing Tkstyle by Jacky.W Design
Photography by: YAN Ming
Honorees
Collision Lab at Cornell Tech by WRNS Studio
Photography by: Bilyana Dimitrova
Sonic Union by RAW-NYC Architects
Photography by: Lester Ali, Travis Mark
Edelman Dubai by Roar
Photography by: Pankaj Anand
Small Corporate Office
Winner
Minimalism Flow, Meijing Group by G-Art Design International
Photography by: G-Art Design International
Honorees
Basix Headquarters by Axelrod Design
Photography by: Amit Geron
Confidential Investment Firm by Gensler
Photography by: Jason O'Rear, courtesy of Gensler
Logistic Republic Automation Warehouse by JC Architecture
Photography by: Kuomin, Lee
Co-working Space
Winner
Assemblage by Meyer Davis
Photography by: Eric Laignel
Honorees
Photography by: Tory Williams
The Grid by Corgan
Photography by: Kurt Griesbach 2018
U-Space by Crox
Photography by: Blake Wang
Firm's Own Office
Winner
AD Architecture Office by AD Architecture
Photography by: Ouyang Yun
Honorees
A+I Office by A+I
Photography by: Magda Biernat, Courtesy of A+I
Cadena Concept Design Headquarters by Cadena+Asociados Concept Design
Photography by: The Raws
Main + Hollister by Belzberg Architects
Gary Lee Partners Office by Gary Lee Partners
Photography by: Tom Harris Photography
Office Transformation
Winner
New York Stock Exchange by Rottet Studio and Studios Architecture
Photography by: Eric Laignel
Honorees
Hill Office by Andrew Franz Architect
Photography by: Eric Laignel
Fitzco, Momentum, Weber Shandwick by Gensler
Photography by: Garrett Rowland
777 Aviation by Skidmore, Owings & Merrill
Photography by: Benny Chan & Fotoworks
Corporate Cafeteria
Winner
4 Times Square by Studios Architecture
Photography by: Jeremy Frachette
Honorees
NCR Headquarters by Gensler
Photography by: Garrett Rowland Photography
Stir, One Legacy West by Perkins+Will
Photography by: Garrett Rowland
McDonald's Headquarters by Studio O+A and IA Interior Architects
Photography by: Garrett Rowland
Commercial Lobby and Amenity Space
Winner
70 Hudson by Studios Architecture
Photography by: Alan Schindler
Honorees
121 Seaport by CBT
Photography by: CBT
1407 Broadway by Fogarty Finger Architecture
Photography by: Fogarty Finger
MassMutual Tower Podium Refurbishment by PDP London and Atelier Ikebuchi
Photography by: Asia Standard International Group
Residential Lobby & Amenity Space
Winner
Eagle Warehouse by Slade Architecture
Honorees
One Hudson Yards by Andre Kikoski Architect
Photography by: Scott Frances/OTTO
From Winter to Spring Clubhouse by Shanghai Hip-Pop Design Team
Photography by: Jing Zhang
88 & 90 Lex by Workshop/APD
Photography by: Colin Miller
Multi-Unit Housing
Winner
Photography by: Paul Vu
Honorees
The Azure by ODA New York
Photography by: Albert Veserka
Photography by: Bruce Damonte
Residences at Prince Street by Marvel Architects
Large Apartment
Winner
Faena Residence by SheltonMindel
Photography by: Michael Moran
Honorees
Union Square Penthouse by TBD Architecture & Design Studio
Photography by: Christopher Olstein
Four51 Penthouse by Hacin + Associates
Photography by: Bob O'Connor
Mid-Size Apartment
Winner
Private Residence by Shamir Shah Design
Photography by: Manolo Yllera
Honorees
18th Street Triplex by INC Architecture & Design
Photography by: Joshua McHugh
Bond Street Residence by MARKZEFF
Photography by: Eric Laignel
Central Park Duplex by Workshop/APD and GJSK Design
Photography by: Eric Laignel
Small Apartment
Winner
Bauhaus Loft by Axelrod Design
Photography by: Dick Liu
Honorees
Photography by: Eric Laignel
The Zentuary by Max Lam Designs
Photography by: Dick Liu
Kangping Road Apartment by Towodesign
Urban House
Winner
Photography by: Scott Frances
Winner
Photography by: Highlight Images
Honorees
Natoma by MAK Studio
Photography by: R. Brad Knipstein
White House by RIGI Design
Photography by: TIAN Fangfang
Chelsea Triplex by De-spec
Photography by: Frank Oudeman
Beach House
Winner
Acton Cove by Bates Masi + Architects
Photography by: Michael Moran
Honorees
Red Creek Road Residence by Marvel Architects
Photography by: David Sundberg/ESTO
Lagoon House by CCS Architecture
Photography by: Paul Dyer
House On The Bluff by Stelle Lomont Rouhani Architects
Photography by: Matthew Carbone
Country House
Winner
Photography by: Douglas Friedman
Honorees
Winged Retreat by Aidlin Darling Design
Photography by: Matthew Millman
Residence by Janson Goldstein
Photography by: Scott Frances
Photography by: Brent Moss Photography
Residential Transformation
Winner
Layering Courtyard by Archstudio
Photography by: CreatAR Images (Luo Juncai)/Jin Weiqi
Honorees
Beverly Hills Residence by Janson Goldstein
Photography by: Daniel Salemi
Wabaunsee County Homestead by El Dorado
Photography by: Mike Sinclair
Carriage House by Workstead
Photography by: Jeff Holt
Residential Sales Gallery
Winner
The XI Sales Gallery by Gabellini Sheppard Associates
Winner
Light Waterfall by Kris Lin International
Photography by: Kris Lin
Honorees
Vanke Golden Mileage Sales Center by C&C Design Company
Photography by: C&C Design Company
Homeland by Karv One Design
Agile Golden Bay by PAL Design Group
Photography by: Mr. Zhang Qilin
Kitchen & Bath
Winner
Modern Spanish Residence by Standard Architecture
Photography by: Benny Chan
Honorees
Darling Point Cottage by Alexander & Co.
Photography by: Tom Fergurson
Photography by: Cesar Rubio Photography
Moncur Church by Hancock Architects
Photography by: Simon Whitbread
Kitchen & Bath Showroom
Winner
Fantini Showroom by Lissoni Architettura
Photography by: Courtesy Fantini and Simone Bossi
Honorees
AFNY Project6 by Desai Chia Architecture
Photography by: Mark Craemer
House of Rohl Showroom by Valerio Dewalt Train Associates
Photography by: Tom Harris
Photography by: Tom Harris
Showroom
Winner
Steelcase WorkLife and WorkCafe by Shimoda Design Group and Steelcase Design
Photography by: Benny Chan
Honorees
Photography by: Elizabeth Felicella
Daikin Showroom by Max Lam Designs
Photography by: Dick Liu
Stickbulb Studio and Showroom by RUX Studios
Photography by: Joseph De Leo and Robert Dunne
LaCanTouch Design & Decoration Gallery by Vermilion Zhou Design Group
Photography by: Yunpu Cai
Large Retail
Winner
Landmark - Filinvest by Hugh A. Boyd Architects
Photography by: Toto Labrador Darklab
Honorees
Calvin Klein Showroom by Architecture Research Office
Photography by: Elizabeth Felicella
Parly 2 by Saguez & Partners
Photography by: Eric Laignel
Ganahl Lumber South Bay by Withee Malcolm Architects
Photography by: Martin King
Mid-Size Retail
Winner
Photography by: Manolo Yllera
Honorees
WADA Sports Flagship Store by Matsuya Art Works and KTX archiLAB
Photography by: Stirling Elmendorf
Chow Thai Fook by One Plus Partnership Limited
Photography by: Jonathan Leijonhufvud
Optimo Hat Company by Skidmore, Owings & Merrill
Photography by: Tom Rossiter
Small Retail
Winner
Valextra Flagship Store by Neri&Hu Design and Research Office
Photography by: Pedro Pegenaute
Honorees
Khromis by A Work of Substance
Photography by: Dennis Lo
Headfoneshop by Batay-Csorba Architects
Photography by: Doublespace Photography, Amanda Large & Younes Bounhar
Photography by: Ed Sozinho
Carnabys Bespoke Jewellery by Johnson Chou
Photography by: Ben Rahn/A-Frame Inc.
On the Boards: Commercial
Winner
Lichen by Park + Associates
Photography by: Park + Associates
Honorees
Oklahoma Contemporary Arts Center by Elliott + Associates Architects
Photography by: Skyline Ink
West End by HLW International
Rüh Landscape Hotel by MAPA Architects
Photography by: MAPA Architects
On the Boards: Residential
Winner
150 Central Park South by SPAN Architecture
Photography by: SPAN Architecture
Honorees
Photography by: CetraRuddy Architecture DPC
Summit Horizon Neighborhood by MacKay-Lyons Sweetapple Architects
Photography by: Powder Mountain: Paul Bundy
The Box House by Messana O'Rorke
Photography by: Messana O'Rorke
Shining Moment
Winner
Profiles by Belzberg Architects
Photography by: LGM Studio
Honorees
Photography by: Adrien Williams
Facade Reconstruction of Qingdao Fashion Center by Atelier Alter
Photography by: Xiaojun Bu
Photography by: C. Taylor Crothers
Accessories
Winner
Hip by Hip Products
Honorees
Limbus GreenFrame by Glimakra of Sweden
Henry Clock by Most Modest
tn Storage & Accessories Collection by Teknion
Tabletop
Winner
Hepburn by Nude
Honorees
Wonk Collection by Blu Dot
Linea Ottica Collection by Lenox
Monti-Aqua by Sempli
Architectural Products
Winner
Linework by Skyline Design
Honorees
Convex 3D Architectural Glass by Nathan Allan Glass Studios
Iltuo by 3form
Glide by Clarus
Acoustical Applications
Winner
Flow and Wave by Spinneybeck
Honorees
Architectural Clouds by MDC
ecoustic® Sculpt Collection by Unika Vaev/Instyle
Divy by 3form
Muto Acoustical Panel Solutions by Soelberg
Futura Acoustic by Smith & Fong Co. Plyboo
Biophilic Acoustical Applications
Winner
Garden on the Wall by Garden on the Wall
Honorees
BuzziMood by BuzziSpace
Gazebo Meeting Pod by Nienkamper
Flourish, Verdanta Collection by Sagegreenlife
Bath: Cabinetry
Winner
DeKauri by Cosentino
Honorees
Elemental Collection by Stone Forest
Verdera Voice Lighted Mirror with Amazon Alexa by Kohler Co.
Déco Collection by Wetstyle
Bath Fittings
Winner
Inciso Collection by David Rockwell by Gessi
Honorees
Vettis™ Single-Handle Concrete Faucet by Brizo® Kitchen & Bath Company
MOD.01 Series by Blu Bathworks
Descanso Widespread Lavatory Faucet, Descanso Series by California Faucets
Bath Fittings: Tubs & Showers
Winner
Rainmoon by Dornbracht
Honorees
Watercandy by Zucchetti Rubinetteria
Delmar Supreme by QM USA
AXOR Uno by Axor
AK/25 by Boffi + Fantini
Bath: Fixtures
Winner
Wave Bowl, Sonar Collection by Laufen Bathrooms
Honorees
Kensho by Kohler Co.
Neorest NX2 Intelligent Toilet by TOTO USA
Alape Bicolor and Metallic Dark Iron by Alape through Dornbracht
Flooring: Broadloom Carpet
Winner
The Moiré Collection by Mannington Commercial
Honorees
The Self-Expression Project by Brintons
Dust Jacket and Dog Eared, The Drawing Room Collection by Bentley
Tops Collection by Masland Contract
Flooring: Modular Carpet
Winner
Inside Shapes by Shaw Contract
Honorees
Dichroic by Patcraft
Nutopia by Mohawk Group
Textured Sky by Milliken
Visual Code by Interface
Flooring: Rugs & Carpet
Winner
Martyn Thompson Collection by Perennials Rugs
Honorees
Jeff Andrews Collection by Mansour Modern
David Rockwell Collection by The Rug Company
Wash-Sunset, Capsule Gallery I by Crosby Street Studios
Jamaa Series Rug Collection by Eskayel
Turas Collection by Scott Group Studio
Flooring: Shapely Carpet/Rugs
Winner
In The Hood: Ghislaine Vinas x Empire Collection by Aronson's Floor Covering
Honorees
Linework Collection by Savnik
RE/Form by Zaha Hadid Design by Royal Thai
Mirage by Gan
Flooring: Cement Tile
Winner
Geometrika Collection by New York Cement Tile
Honorees
Fruit Salad by Juju Papers
Venice Terrazzo by Concrete Collaborative
David Rockwell for Bisazza by Bisazza
Cuba Collection by Grow House Grow
Hard Flooring
Winner
Pentagonals by Tarkett
Honorees
Decorart® Rejuvenations™ by Armstrong Flooring
Matita by Foglie d'Oro
Drawn Lines by Interface
Flooring: Tile & Stone
Honorees
Rattan by New Ravenna
Grand Gatsby by Artistic Tile
Contract Furniture: Case Goods
Winner
Charlotte by Giorgetti
Honorees
A-Frame by Springboard
Modern Heritage by Thonet
70” Cleo Credenza by Poppin
Building Block 15" Modular Locker Walls by Heartwork
Contract Furniture: Desking
Winner
COOM by Draft
Honorees
Woodstock by Three H
Senses by Bulo
Square System by Heartwork
Gateway Height Adjustable Mobile Tables by Nienkamper
Contract Furniture: Partitions and Wall Systems
Winner
Overlay by Herman Miller
Honorees
Koan by Lualdi
Chart by COR Sitzmöbel
Kinzie by HBF
Paravan by Arper
Contract Furniture: Systems
Winner
HooDoo by 3form
Honorees
Mackinac by Steelcase
Agile by OFS
RockIt by Inscape
Kore Work Cart by Kimball
Contract Furniture: Tables
Winner
Burin by Viccarbe
Honorees
Turo by Allermuir
MYNE™ by Nucraft
Contract Furniture: Side Tables
Winner
Fluted Glass Table by BSG Glass
Honorees
Lotiv by OFS
Elliot by Patrick Jouin by Pedrali
Reverse Occasional Marble & Cement Tables by Andreu World
Educational Furniture
Winner
Townhall by Allsteel
Honorees
Ginkgo Plastic by Davis Furniture
Gnosi by Sedia Systems
InterAct Wall by Biber Architects and Armada
Healthcare Furniture
Winner
Honorees
Grand Island Recliner by David Edward
Wilder by Kimball
Embold Collection by Steelcase
Palisade Collection by Nemschoff
Residential Furniture: Storage
Winner
Sideboard Dolmen Collection by Esrawe Studio
Honorees
Selene by Baxter through DDC
Trapeze by Jacobsroom
C-210 Prairie by Stefan Rurak Studio
Residential Furniture: Dining Tables
Winner
Humo by EWE Studio
Honorees
Sumi by Liaigre
Kensington by Poliform
Icon by GD Arredamenti
Residential Furniture: Occasional Table
Winner
Whorl Console, Concrete Canvas Collection by Neal Aronowitz Design/Art
Honorees
Cascade Side Table by Peter Thomas Designs
The Cairn Collection Table by Wooda
Hew Side Table by Design Within Reach
Zigi Marble by Sutherland Furniture
Residential Play Furniture
Winner
Touffu by Diabla
Honorees
Diagonal by RS Barcelona
Wit Chair by Wit Design
Shipped by AM/MOR Architecture
Lunar Table and Eclipse Chair by Kinder Modern
Hardware
Winner
Alina Hardware Collection by Skidmore, Owings & Merrill by Valli & Valli
Honorees
Tirar by Tirar
Jay Jeffers for Access by Accurate by Accurate Lock and Hardware
Ore Collection by Rocky Mountain Hardware
Bullet+Stone Collection by Designer Doorware
Looking Glass Collection by Workshop/APD by SA Baxter
Kitchen Appliances
Winner
48" Full Size Refrigerator with a Glass Door by True Residential
Honorees
Nugget Ice Machine Collection by U-Line Corporation
Savor the Seasons Color Collection by BlueStar
Professional Series by Bertazzoni
Hestan 36” 5-Burner Dual Fuel Range, KRD Series by Hestan Commercial Corporation
Kitchen Cabinetry
Winner
Williamsburg Intarsio The 50s Kitchen by Cesar
Honorees
Epoch by Arteim
Vision by Snaidero
Kitchen Fixtures & Fittings
Winner
Ombré Faucet Finish by Kohler Co.
Honorees
Litze® Pull-Down Faucet with Angled Spout by Brizo® Kitchen & Bath Company
Crystal Collection by Franke Group
Blanco Precision® R0 Durinox® Super Single Bowl with Apron by Blanco
Luxury Italian Black Stainless Steel Kitchen Sink by Rohl
Lighting: Floor
Winner
North by Vibia
Honorees
High Line by Marset
Proto Floor Lamp by Lumifer
Portal by Lake + Wells
Lighting: Table
Winner
Dipping Light by Marset
Honorees
Bibliotec by Powell & Bonnell
Calvino by Davide Groppi
Lighting: Pendant
Winner
Gople by Bjarke Ingels Group by Artemide
Honorees
Lola by LZF Lamps
Cartoni 900 by Wisse Trooster
Deco-ish by Yellow Goat Design
Lighting: Chandelier
Winner
Arrangements by Flos
Honorees
Vine by Andlight
Coral Pendant, The Coral Collection by Art + Alchemy
Totem Series by Boyd Lighting
Lighting: Sconces
Winner
Graffiti by Palluco through DDC
Honorees
Superficie by Foscarini
Pluck by Sonneman
Falling Stars Sconce by Holly Hunt
Thin Diamond Sconce by Juniper
Architectural Lighting
Winner
Aura Collection by Kriskadecor
Honorees
Infra-Structure by Flos Architectural
Cana Lamp by Sossego
Lámina by Santa & Cole
Materials, Treatments, and Surfaces
Winner
Vapor® Graphic Perf® by Arktura
Honorees
Squar by Giovanni Barbieri by Arto Los Angeles
Artpanel by Kinland
Open by Treefrog
Outdoor Furniture
Winner
Harvest by Landscape Forms
Honorees
Adam Tables by Link Outdoor
Get-Together Table by JANUS et Cie
Outdoor Seating
Winner
Quadrado by Studiomk27 + Minotti
Honorees
Solanas by Gandiablasco
Land Lounge Chair by ICF
Sag Harbor Lounge Chair by Sutherland Furniture
Contract Seating: Bench and Stool
Winner
Drop by COR Sitzmöbel
Honorees
Droplets by Capdell
Boomerang Bench by Peter Pepper Products
Kiik by Arper
LinkUP by Mac Stopa by Nowy Styl Group
Contract Seating: Conference
Winner
Maari by Haworth
Honorees
Flex Armchair by Andreu World
Delgado Seating Collection by National Office Furniture
Ginkgo Conference by Davis Furniture
Pax Chair by Materia
Contract Seating: Guest
Winner
Honorees
Tango by Davis Furniture
1 Inch Collection by Emeco
Boheme by Borgo
Preludia Series by Carl Hansen & Søn
Contract Seating: Highback
Winner
BuzziSpark by BuzziSpace
Honorees
Floater by COR Sitzmöbel
Medinah by Martin Brattrud
Outline Highback Sofa by Muuto
141 by Keilhauer
Contract Seating: Lounge
Winner
BaBa by Jotjot
Honorees
Cesto by Studio TK
Diego by Bernhardt Design
Lína Swivel Chair by Design Within Reach
Fiji Chair by Naughtone
Lives by Okamura
Contract Seating: Sofa
Honorees
Ren Collection by Tuohy Furniture Corporation
Mod by HBF
Entourage by David Edward
Dado by Andreu World
Contract Seating: Task
Winner
AT by Wilkhahn
Honorees
Silq by Steelcase
Cosm by Herman Miller
Smart Ocean by Humanscale
Zonal by OFS
Residential Seating
Winner
Mullit by Sancal Diseño
Honorees
3 Skin Soft by Moroso
Nuvolari ArmChair, Cinecitta’ Collection by Rubelli
Pedersen Chair by Bernhardt Design
Residential Seating: Bench and Stool
Winner
Bandra by Dmitriy & Co.
Honorees
Felt Series by Stacklab
Satet Bench by Peg Woodworking
Inez Stool by Crump & Kwash
KG Bench by Miduny
Residential Seating: Lounge
Winner
Chips by TON
Honorees
Paipaï by Ligne Roset
Galet by Giorgetti
Vuelta Collection - 24K Gold Base by M2L
Residential Seating: Sofa
Winner
Lan by Gan
Honorees
Bloke Collection by Blu Dot
Bellport by Poliform
Triennale Sofa, Cinecitta' Collection by Rubelli
Kim Sofa by Zanotta through DDC
Contract Textiles
Winner
Endless by Luna Textiles
Honorees
Line Art by Carnegie
Intertwine Collection by KnollTextiles
Tactility by Luum Textiles
Cutting Edge by Pollack
Contract Textiles: Designer Collection
Winner
Darning Sampler by Maharam
Honorees
Taher Asad-Bakhtiari Textiles Collection by Bernhardt Textiles
Felderman Keatinge Collection by Momentum Group
Matter by Wolf-Gordon
Healthcare Textiles
Winner
Between the Lines Collection by KnollTextiles
Honorees
Remede Pure Nylon Collection by Architex
Habitat Collection by CF Stinson
Hospitality Textiles
Winner
Heritage Collection by Arc | Com
Honorees
Portfolio Collection by CF Stinson
Tilt/3D Collection by Donghia, Inc.
Common Roots Upholstery & Drapery by Robert Allen Contract
Textiles: Leather
Winner
Honorees
Denizen by Garrett Leather
Duvel Rustica Cowhide by Townsend Leather
Outdoor Textiles
Winner
Curious Crowd by HBF Textiles
Honorees
Odyssey by Concertex
Lontano by Elitis
Roman Holidays Collection by Silver State
Pure Collection by Sunbrella®
Residential Textiles
Winner
The Architexture Collection by Sunbrella
Honorees
Samara by Brentano
Drenthe Heath by Maharam
Ellis Laser Cut Border, Everly Collection by Samuel & Sons
Contract Wall Covering
Winner
Ukiyo by Astek
Honorees
The Inkling Collection by Flavor Paper
Natural Dimensions by Jill Malek
So Good by Wolf-Gordon
Wall Covering: Fabric
Winner
Metallic Ombré by Phillip Jeffries
Honorees
Mix by Arte by Arte
Lacebark by Innovations
Tandem and Quarry Wallcovering, Renaissance Collection by KnollTextiles
Wall Covering: Paper
Winner
Oil + Water by Innovations
Honorees
Pyramid by Arte by Arte
Native Collection by Elworthy Studio
Twisted by Maya Romanoff
Wall Covering: Tile and Stone
Winner
Celosia by Patricia Urquiola by Mutina through Stone Source
Honorees
Nuovo by Emser Tile
ModCraft SlopeStyle Dimensional Wall Tile by ModCraft
Plume by New Ravenna
Window Treatments
Winner
Xorel Vue by Carnegie
Honorees
Matrix by 4Spaces
Macrame by Hartmann&Forbes
Network Drapery by KnollTextiles
Pendleton by Sunbrella® by The Shade Store
Technology
Winner
Melo by Fräsch
Honorees
Sentido Touch-Sensitive Design Switch by Basalte
Boho by Byrne
Celliant Collection by CF Stinson
Automotive: Innovation
Winner
360c by Volvo Cars USA
Honorees
Jaguar I-PACE by Jaguar Land Rover
Q Inspiration by Infiniti Motor Company
Automotive: Overall Design
Winner
Range Rover SV Coupe by Jaguar Land Rover
Honorees