NYCxDESIGN Awards Winners 2021

May 17, 2021

The sixth annual NYCxDESIGN Awards winners were announced May 17-18 in virtual ceremonies hosted by Interior Design. Browse the list of winners and honorees below.

Project
Product
Exhibition/Installation
Winner
Shorter Than the Day at LaGuardia Airport, Terminal B by Amuneal , Sarah Sze and LaGuardia Gateway Partners in partnership with Public Art Fund
Photography by: Nicholas Knight, Courtesy of the artist; LaGuardia Gateway Partners; Public ArtFund, NY; © Sarah Sze
Honorees
Steinway Landmark Penthouse Exhibition by FrenchCalifornia and Gabriel & Guillaume
Photography by: Robert Granoff
The Metropolitan Museum of Art British Galleries by Roman and Williams and L'Observatoire International
Photography by: Adrian Gaut
Photography by: Matthew Williams
Graphics + Branding
Winner
The Kaufman Lobby Art Experience by Design Republic
Photography by: Frank Oudema
Honorees
Bel-Fries by Crème
Photography by: Courtesy of Crème
Vida Americana by Whitney Museum of American Art
Photography by: Ryan Lowry
Small Health + Wellness
Winner
REAL by BHDM Design
Photography by: Adam Macchia, BHDM Design
Honorees
HealthQuarters by CallisonRTKL and Alda Ly Architecture
Photography by: Nicole Franzen
Columbia Primary Care Manhattan Valley by Gensler
Photography by: Pavel Bendov, courtesy of Gensler
Large Health + Wellness
Winner
Center for Community Health, New York-Presbyterian Brooklyn Methodist Hospital by Perkins Eastman
Photography by: Copyright Chris Cooper Photographer
Honorees
Physicians Pavilion, Brooklyn Hospital Center by EwingCole
Photography by: Halkin/Mason Photography, LLC
Inspir Carnegie Hill by Handel Architects
Photography by: Evan Joseph
COVID-19 Centers of Excellence, NYC Health+Hospitals/Gotham Health by Perkins Eastman
Photography by: Copyright Andrew Rugge-Perkins Eastman
Outdoor Space
Winner
Photography by: Connie Zhou
Honorees
Photography by: Brookfield Properties
The Jacx by MdeAS Architects
Photography by: David de Armas
Greater Good: Social + Environmental Impact
Winner
Greenpoint Library and Environmental Education Center by Marble Fairbanks Architects
Photography by: Michael Moran
Honorees
1199 SEIU United Healthcare Workers East by Adjaye Associates
Photography by: Dror Baldinger
Theatre Row by Architecture Outfit
Photography by: Ty Cole
The Wallace Foundation by Deborah Berke Partners
Photography by: Chris Cooper
The Renaissance Project, Harlem School of the Arts, Herb Alpert Center by Imrey Studio
Photography by: Amy Barkow/ Barkow Photo
Club/Lounge
Winner
Ticketed Waiting Room, Moynihan Train Hall by Rockwell Group and Skidmore, Owings & Merrill
Photography by: Scott Frances
Honorees
Chief by AvroKO
Photography by: Christian Harder
Talea Beer Co. by Carpenter & Mason
Photography by: Reid Rolls
Irving Plaza by EwingCole
Photography by: Halkin/Mason Photography, LLC
Amtrak Metropolitan Lounge, Moynihan Train Hall by FXCollaborative
Photography by: Copyright Frank Oudeman
Outdoor Dining
Winner
Design Corps (Jing Fong by Lalire March Architects shown here) by NYC Economic Development Corporation, AIANY, and Design Advocates
Photography by: Claudia Leo
Winner
DineOut NYC by Rockwell Group
Photography by: Emily Andrews
Winner
Photography by: New Kingston Media
Hospitality
Winner
Essex Market by SHoP Architects
Photography by: James Ewing
Honorees
Penthouse Suite, Lotte New York Palace by ForrestPerkins
Photography by: Dylan Cross w/ Dragonfly Image Partners
Murray’s Cheese Shop & Cheese Bar by Rockwell Group
Photography by: Michael Kleinberg
Peak by Rockwell Group
Photography by: Emily Andrews
Small Corporate Office
Winner
Confidential Real Estate Investment Firm by Gensler
Photography by: James John Jetel, courtesy of Gensler
Honorees
Hello Fresh by ENV Architects
Photography by: Eric Laignel
Nomad Financial Startup by Float Studio
Photography by: Aaron Thompson
Betterment by MKDA
Photography by: Jarad Kleinberg
Large Corporate Office
Winner
Equinox Headquarters by Architecture + Information
Photography by: Magda Biernat, courtesy of A+I
Honorees
EisnerAmper Headquarters by FCA
Photography by: Frank Oudeman
Confidential Client by Spectorgroup
Photography by: Ben Gancsos
Mizuho Americas by Ted Moudis Associates
Photography by: Garrett Rowland
Creative Office
Winner
Photography by: Eric Laignel
Honorees
Kurimanzutto by David Bers Architecture
Photography by: Documentation Art Courtesy of the artists and Kurimanzutto, Mexico City / New York
Firm's Own Studio by Perkins and Will
Photography by: Garrett Rowland
Project Worldwide by Studios Architecture
Photography by: Tom Minieri
Tech Office
Winner
Photography by: Paul Warchol Photography
Honorees
FinTech by Corgan and Kuchar
Photography by: ©Matthew McNulty
Justworks by Unispace
Photography by: Chris Cooper Photography
Confidential Tech Client by WRNS Studio
Photography by: Magda Biernat
Commercial Lobby / Amenity Space
Winner
One Vanderbilt Lobby by Kohn Pedersen Fox Associates
Photography by: Raimund Koch
Winner
The Jacx by MdeAS Architects
Photography by: David de Armas
Honorees
250 Park Avenue Lobby by FXCollaborative
Photography by: Copyright Chris Cooper
135 W 50th Street by Gensler
Photography by: Robert Deitchler
One Vanderbilt Amenity Space by Gensler
Photography by: John Muggenborg, courtesy of Gensler
Building Facade
Winner
Lantern House by Heatherwick Studio
Photography by: Colin Miller/Courtesy of Related Companies
Honorees
75 Kenmare by Andre Kikoski Architect
Photography by: Scott Frances/OTTO
215-225 W 28th Street by DXA Studio
Photography by: Chris Coe and DXA Studio
The Dime by Fogarty Finger
Photography by: Alexander Severin
Photography by: David Sundberg
Residential Lobby / Amenity Space
Winner
101 West End by Bromley Caldari Architects
Photography by: Van Sarki
Honorees
Hollingsworth by Fogarty Finger
Photography by: Alexander Severin
Lantern House by March and White Design
Photography by: Colin Miller
Photography by: Donna Dotan/Joseph Shubin
Zeckendorf by Span Architecture
Photography by: Eric Laignel
Small Multi-Unit Housing
Winner
98 Front by ODA New York
Photography by: Aaron Thompson
Honorees
Photography by: Donna Dotan/Joseph Shubin
The Bath Haus by Meshberg Group and Perkins Eastman
Photography by: Donna Dotan
83 Eagle Street by StudioSC
Photography by: Ernesto Eisner, Rare Photography
Large Multi-Unit Housing
Winner
Photography by: Colin Miller / Courtesy of Related Companies
Honorees
The Dime by Fogarty Finger
Photography by: Alexander Severin
Photography by: Whitehall Interiors - Binyan
Small Apartment
Winner
TriBeCa by Enze Architects
Photography by: Enze Architects
Honorees
Olympic Tower Residence by GRADE New York
Photography by: © Richard Powers
Harlem Penthouse by Re-a.d Architecture Design
Photography by: Chris Mottalini
Large Apartment
Winner
Park Avenue Apartment by Steven Harris Architects and Rees Roberts + Partners
Photography by: Scott Frances
Honorees
Tribeca Apartment by Archi-Tectonics
Photography by: Evan Joseph, Federica Carlet
Desbrosses Street Loft by David Bers Architecture
Photography by: Brian G. Schulman
Carnegie Hill Apartment by Michael K. Chen Architecture
Photography by: Max Burkhalter
Greenpoint Apartment by StudioSC
Photography by: Garrett Rowland
Urban House
Winner
Upper West Side Townhouse by Architecture in Formation
Photography by: Will Ellis
Honorees
Landmark Townhouse by Harper Design + Build
Photography by: Courtesy of Matthew Williams
Carroll Gardens Townhouse by The Brooklyn Home Company
Photography by: Kate Glicksberg Photography
Residential Transformation
Winner
Clinton Hill Brownstone by Michael K. Chen Architecture
Photography by: Alan Tansey
Honorees
Photography by: Adrian Gaut
Park Slope Townhouse by The Brooklyn Home Company
Photography by: Matthew Williams
Kitchen + Bath
Winner
Modern Nostalgia Apartment by Andrew Mikhael Architect
Photography by: Brad Dickson
Honorees
Soho Development by DXA Studio
Photography by: lorian Holzherr
Landmark Townhouse by Harper Design + Build
Photography by: Kate Glicksberg Photography
Model Apartment
Winner
168 Plymouth by RR Interiors and Alloy
Photography by: Pavel Bendov
Honorees
Penthouse B, 75 Kenmare by Andre Kikoski Architect and Kravitz Design
Photography by: Tim Waltman/Evan Joseph
Residence 65, 53 West 53 by RR Interiors
Photography by: Evan Joseph
Brooklyn Point by White Arrow
Photography by: White Arrow
Small Retail/Showroom
Winner
Juniper by Asthetíque and Juniper
Photography by: Nicole Franzen
Honorees
Sossego by Guilherme Wentz and Sossego
Photography by: Jonathan Durling
Lambert & Fils Flagship by Re-a.d Architecture Design and Lambert & Fils
Photography by: Chris Mottalini
Large Retail/Showroom
Winner
Photography by: Paul Warchol
Honorees
Andreu World by Andreu World
Photography by: Andreu World
Carnegie Fabrics by ENV Architects
Photography by: Eric Laignel
West | Out East Fifth Avenue by West Chin Architects & Interior Designers
Photography by: Paul Warchol
Staircase
Winner
Photography by: John Muggenborg
Honorees
399 Park Avenue by Gensler and Amuneal
Photography by: Alexander Severin
West Village Penthouse by Pembrooke & Ives
Photography by: Genevieve Garruppo
Iconic NYC Project
Winner
Photography by: Eric Laignel
Winner
Photography by: Iwan Baan
Winner
Milbank by LSM
Photography by: Eric Laignel
Winner
New York Stock Exchange by Rottet Studio and Studios Architecture
Photography by: Courtesy of Rottet Studio
On The Boards: Commercial
Winner
The Great Bridge: Path to Equilibrium by DXA Studio
Photography by: DXA Studio
Honorees
Filter by CLB Architects
Photography by: Renderings by CLB
Atmospheric Veil by Re-a.d Architecture Design
Photography by: Re-a.d
Mount Pleasant Christian Academy by Soluri Architecture
Photography by: Soluri Architecture
Jacob K. Javits Convention Center Expansion by WXY Architecture + Urban Design and tvsdesign
Photography by: Nightnurse Images Inc
On The Boards: Residential
Winner
The Towers of the Waldorf Astoria by Skidmore, Owings & Merrill and Jean-Louis Deniot
Photography by: Noë & Associates / The Boundary
Honorees
One Essex Crossing by CetraRuddy Architecture
Photography by: Courtesy CetraRuddy Architecture
Fort Greene Residence by Ramona Albert Architecture
Photography by: Ramona Albert
Salon de Soleil by SheltonMindel
Photography by: SheltonMindel
9 DeKalb by SHoP Architects
Photography by: SHoP Architects
NYC's Shining Moment
Winner
Photography by: Connie Zhou
Honorees
Ticketed Waiting Room, Moynihan Train Hall by Rockwell Group and Skidmore, Owings & Merrill
Photography by: Scott Frances
Shorter Than the Day at LaGuardia Airport, Terminal B by Amuneal , Sarah Sze and LaGuardia Gateway Partners in partnership with Public Art Fund
Photography by: Nicholas Knight, Courtesy of the artist; LaGuardia Gateway Partners; Public ArtFund, NY; © Sarah Sze
Essex Market by SHoP Architects
Photography by: James Ewing
Accessories
Winner
William Artist Bedding by ZigZagZurich
Honorees
Rhythm Placemats by Chilewich
Drip/Drop/Plank Mirror by Evan Z. Crane
Zülo by Zülo
Tabletop
Winner
Sakred Collection by Krosno
Honorees
Vase Na by Desz
Gamma by oOumm
Industrial Design
Honorees
Cuckoo Clock by Giorgetti
SodaStream Professional by PepsiCo
Architectural Products
Winner
Projectable Glass Rainscreen by Bendheim Wall Systems
Winner
Folded Tiles Collection by Turf Design
Honorees
Chopin by Basalte
Calacatta Maximus by Caesarstone
Dekton Craftizen Collection by Cosentino
Obscura by Skyline Design
Hardware
Winner
Nexxa by Izé Limited
Honorees
Corsa Collection by Belwith Keeler Decor Solutions
Pinch by Nest Studio
Bath
Winner
Happy D.2 Plus C-Shaped by Duravit
Honorees
StyleDrain® by Christopher Grubb by California Faucets
The Mersey by Drummonds
Frame by Stellar Works
Bath Fittings
Honorees
Delta® Trillian™ Bath Collection by Delta Faucet Company
Reflet Bath Collection by House of Rohl
Central Park West by Kallista
Kitchen Appliances
Winner
NikolaTesla Switch by Elica
Honorees
30 Inch Combination Wall Oven by Dacor
Integrated Bottom Mount Refrigerator Freezer by Fisher & Paykel
Monolith Wine Columns by Liebherr
Kitchen Cabinetry
Winner
Intersection by Molteni&C|Dada
Honorees
Velvet Eucalyptus by GD Arredamenti
N037 by Nero Cucine
Formalia by Scavolini
Kitchen Fixtures + Fittings
Winner
Tone Faucet Collection by Kohler Co.
Honorees
Squeeze Handle Sprayer by California Faucets
Tenerife Kitchen Collection by House of Rohl
Mixed Metal Finishes by Waterworks
Contract Flooring
Winner
Patch and Cord by Gan for Haworth
Honorees
Chelsea Estate by Interface
Owls Collection by Mohawk Group
Dialogue by Shaw Contract
Easy Recolor Carpet Tiles by Talk Carpet
Residential Flooring
Winner
Mix Teklan by Heymat
Honorees
Paddock by Erik Lindstrom
The Sea and the Sand Collection by Now Carpets
Composition XXII by Tapis Rouge
Midday Series by Warp & Weft
Hard Flooring
Winner
Alex Proba x Strands by Concrete Collaborative
Honorees
Aquarelle by Artistic Tile
Verde Fantastico by Fiandre
Inset by Patcraft
Stone Triangles by Stone Source
Contract Furniture
Winner
Fractals Nook by Studio TK
Honorees
Bosselino by Dauphin
JP Lounge by Davis Furniture
Pact Collection by Keilhauer
The Meeting Room by Room
Contract Tables
Winner
Mix Table Collection by Bernhardt Design
Honorees
Residential Furniture
Winner
Plot by Poltrona Frau
Honorees
Longday by Blu Dot
Frammento Collection by Enze Architects
Residential Desks
Winner
Tucano by Zanotta
Honorees
Peizi by Bowen Liu Studio
eFloat One by Humanscale
Triad Collection by Radnor
Residential Tables
Winner
Artemis by Ralph Pucci
Honorees
Purity by Davani
Tribeca by Lee Broom
Ripple by Powell & Bonnell
Corail by Roche Bobois
Memphis by Tom Faulkner
Storage
Winner
Rosa dei Venti by GD Arredamenti
Honorees
Outdoor
Winner
2021 Color Collection by Brown Jordan Outdoor Kitchens
Honorees
MoBar 550 by Dometic
Elk by Mmcité1
Outdoor Furniture Collection
Winner
Honorees
Grill by Diabla
Capa by Gandiablasco
Elba by Paola Lenti
Health + Wellness
Winner
Bosse Ion Cloud by Dauphin
Honorees
Smart Meditation Cushion by Aduri
Cempa Microsilver Finish by Dauphin
Health Program Hardware and Bathroom Accessories by PBA
Greater Good: Environmental Impact
Winner
Swurve by Keilhauer
Honorees
Architectural Lighting
Winner
La Linea by Artemide
Honorees
Pipeline by AndLight
Infra-Structure Episode 2 by Flos
Arbour by Ross Gardam
Intervals Recessed Downlights by Sonneman
Sconce
Winner
MoodMoon by Ingo Maurer thru DDC
Honorees
Halftone, Capsule Collection Volume 01 by Astro Lighting
Willow by Hollis+Morris
Celeste by Powell & Bonnell
Pendant Fixtures
Winner
Dune by LZF Lamps
Honorees
Valentina S/24 by Bover
Chrysalis by Crosland + Emmons
Acustica F58 by Fabbian USA
Nuee by Foscarini
Chandelier
Winner
Treble Mobile by David Weeks Studio
Honorees
Bend by Arteriors
Laverd by Estiluz
Radiant Mobile by John Pomp Studios
Flutes System by Juniper
Floor + Table Lamps
Winner
MoonWalk by Lorin Silverman
Winner
Wavy by Wooj
Honorees
Belmont by Pablo Designs
Contract Seating
Winner
Dan by Zanotta
Honorees
Decade by Blu Dot
LightWork by Davis Furniture
Juli Collection by Haworth
North 56 by Teknion
Contract Sofa + Lounge
Honorees
RF1903 Sideways by Carl Hansen & Son
Lyda™ Modular Sofa Collection by Haworth
Petal by Studio TK
Residential Seating
Winner
Honorees
Dibs by Blu Dot
Carlo by Missana
Residential Stools
Winner
DS-5010 by De Sede thru DDC
Honorees
Mesa Swivel by Powell & Bonnell
Bolota Capture by Skram Furniture Company
Stack by Timbur
Residential Lounge Seating
Winner
CH78 Mama Bear by Carl Hansen & Son
Honorees
Daiki by Minotti
Mattia by Minotti thru DDC
Sit, Set by Roll & Hill
Rider by Zanotta
Residential Sofa
Honorees
Sumo by Holly Hunt
White Street by Lee Broom
Beau by Radnor
Outdoor Seating
Winner
Kida by Dedon
Honorees
Chopstix by JANUS et Cie
Kasbah by Living Divani
Mecox by Walters
Contract Fabric
Winner
Pollack x Liz Collins Collection by Pollack
Honorees
Victoria and Paxton by Arc-Com
Duality by Bernhardt Textiles
Rare Earth by Luum
Stoma and Nakata by Wolf-Gordon
Residential Fabric
Winner
Coloring Book by Weitzner Limited
Honorees
Ukiyo and Scarabeo by Dedar
Villa del Sol Collection by Perennials Fabrics and Rugs
Fabrics Collection by Sarah Von Dreele
Contract Wall Covering
Winner
Curated Collection by Wolf-Gordon
Honorees
Botanica Magna by Astek
Phantasm by Astek
Dwellings Collection by Jill Malek
Zen Garden by Maya Romanoff
Residential Wall Covering
Winner
Reverie by Calico Wallpaper
Honorees
Rajah by Carlisle & Co.
Palermo by Holly Hunt
Le Freak by Juju Papers
Resilience Collection by Sarah Von Dreele
Hard Wall Covering
Winner
Carolina Mirror by Artistic Tile
Honorees
Wagara by Country Floors
Kudos by Emser Tile
Regoli Collection by Giovanni Barbieri
Aurora by Nemo Tile + Stone
Jewelry Design Presented by NYCJW
Winner
Strange Days by Cat Merrick Jewelry
Honorees
Ocean Crown Ring by Aneta Zae
Ayala Naphtali Collection by Ayala Jewelry
Green Dagger Drop Earrings by Harlin Jones
Clio Earrings by Lori Weitzner
Dimensional Art
Winner
Flying In Formation by SPAN Architecture and Amuneal
Honorees
Polsky Screen by Brian Peters Studio
Made in the Boroughs
Winner
C Desk by Joseph C. Studio
Honorees
Memorial Bench by Evan Z. Crane
Cursive Floor Mirror by Ot/tra by Zimmerman Workshop
Flower Collection by Ramona Albert Design
Emerging/Independent Product Designers
Winner
Honorees
The Hilbers and The McTavish by Andrea Claire Studio
Together and Apart by Bjarke Ballisager
Concrete Furniture Collection by Cassius Castings
Iconic Products
Winner
Nuez Lounge Bio by Andreu World
Honorees
CH78 Mama Bear by Carl Hansen & Son
Fluffy by Eikund
XO Cross Handle by Lefroy Brooks
People's Choice
Winner
Coordinates by Flos
Honorees
Emerge Collection by Bolon
Custom Glass and Hardware Systems Collection by Carvart
Treble Mobile by David Weeks Studio
Folded Tiles Collection by Turf Design
Student Design Presented by Williams Sonoma, Inc. Business to Business
Winner
Sensse by Xiaohan Miao
Winner
Koan by Hang Yuan
Winner
Blossom Bench by Anna Rindos
Winner
The Subline by Pietro Quintino Sella
Winner
Isla: Airflow Manipulation Device by Regena Reyes
Winner
Food and Lust by Yuxi Milky Luo
Winner
Blend Chair by Lihsing Wang
Winner
Kenny - Puppy Lamp by Zilan Chen
Winner
The Mixo Suit Home Rehabilitation System by Zilan Chen
Winner
Flow by Chun-Shou Chi
Winner
Perforated Lamp by Aryaman Giri Gundala