Best of Year Awards Winners 2020

Dec 7, 2020

Welcome to Interior Design’s 15th annual Best of Year Awards. As part of Best of Design 2020, winners and honorees are announced in virtual ceremonies on DesignTV by SANDOW through the week of December 7-10, starting with Student Design winners, presented by Pottery Barn, on December 7; Product winners and honorees on December 8; Project winners and honorees on December 9; and People winners and honorees on December 10.

Project
Product
People
Exhibition/Installation
Winner
Photography by: Emily Andrews
Honorees
Dragon Mountain Pavilion by Aurelien Chen
Photography by: Aurelien Chen
Bright Golden Haze, Oklahoma Contemporary Arts Center by Rand Elliott Architects and Chu+Gooding Architects
Photography by: Alex Mark
Gravity, Paul Hastings Office by LSM and Daniel Chadwick
Photography by: Ergonom
Budget
Winner
The DW by Modern Shed
Photography by: Dominic Bonucelli
Honorees
Filevine Headquarters by Modern Out West
Photography by: Malissa Mabey
Photography by: Li Jinhui
Bowlero Lanes & Lounge by Patrick Thompson Design
Photography by: John D'Angelo
Hi Inn Hotel by Vermilion Zhou Design Group
Photography by: Felix Zhang
Education: Higher Learning
Winner
Sunshine Skills Hub, Victoria University by Woods Bagot
Photography by: Peter Bennetts
Honorees
Health Sciences Innovation Building, University of Arizona by CO Architects
Photography by: Bill Timmerman
American International University Kuwait by NBBJ
Photography by: Matt Livey
Clark Hall Sheds and Number 9, Savannah College of Architecture and Design by SCAD Design Group
Photography by: Aman Shakya
Education: Primary + High Schools
Winner
Lisle Elementary School by Perkins and Will
Photography by: James Steinkamp © Steinkamp Photography
Honorees
MaST II Community Charter School by EwingCole
Photography by: Barry Halkin
Blakely Elementary School by Mithun
Photography by: Kevin Scott; Benjamin Benschneider
Bernard Zell Anshe Emet Day School by Wheeler Kearns Architects
Photography by: Steve Hall
Kids' Zone
Winner
Anoha, The Children’s World of the Jewish Museum Berlin by Olson Kundig
Photography by: Hufton+Crow
Honorees
Big Toy Kid Photography Studio by Cao Pu
Photography by: Zhang Zheming
Photography by: Eric Staudenmaier
Mondodo Kids Town by X+Living
Photography by: Hu Yijie
Greater World: Environmental Impact
Winner
The Quayside by CL3 Architects
Photography by: Nirut Benjabanpot
Honorees
Photography by: Ashley Capp
Mildred Residence by Minarc
Photography by: Art Gray
Me Kwa Mooks Net-Zero by Shed Architecture + Design
Photography by: Rafael Soldi
Greater Good: Social Impact
Winner
Northtown Affordable Apartments and Public Library by Perkins and Will
Photography by: James Steinkamp
Honorees
Jill and Alan B. Miller Tower by EwingCole
Photography by: Barry Halkin
Plywood Place by Gensler
Photography by: Ben Farnham
DineOut NYC by Rockwell Group
Photography by: Emily Andrews
Greater Good: Design Unity
Winner
Society's Cage by SmithGroup
Photography by: Alan Karchmer
Honorees
We Design: People. Practice. Progress. by Design Museum Everywhere
Photography by: Eriola Capay
Algin Sutton Pool by Lehrer Architects LA
Photography by: Lehrer Architects LA
Shifting Totems by The Urban Conga
Photography by: Clum Creative
Large Museum/Art Gallery
Winner
Musée Atelier Audemars Piguet by BIG Architects
Photography by: Iwan Baan
Honorees
Yingliang Stone Natural History Museum by Atelier Alter Architects
Photography by: Xiaojun Bu
Fotografiska New York by CetraRuddy Architecture and Roman and Williams
Photography by: ESTO | David Sundberg
Oklahoma Contemporary Arts Center by Rand Elliott Architects
Photography by: Alex Marks
Small Museum/Art Gallery
Winner
Rothko Chapel Campus by Architecture Research Office
Photography by: Elizabeth Felicella
Honorees
Utter Space by Cun Design
Photography by: Wang Ting
Private Fish Maw Museum by Jingu Phoenix Space Planning Organization
Photography by: Yinxiang Arch Photography
Aisin AW Museum by Nomura Co.
Photography by: Satoshi Asakawa
Photography by: Dou Qiang
Entertainment
Winner
Century Project, Space Needle by Olson Kundig
Photography by: Hufton+Crow
Honorees
TheatreSquared by Marvel Architects
Photography by: Greg Maka, Timothy Hursley, Stephen Ironside/Ironside Photography
SFC Shangying Cinema Luxe by Pulse On Partnership
Photography by: Jonathan Leijonhufvud Architectural Photography
Bona Palace Cinema, Landmark Riverside Park by Pulse On Partnership
Photography by: Jonathan Leijonhufvud Architectural Photography
Government/Institutional
Winner
Xi'an Silk Road International Conference Center by Yang Bangsheng & Associates Group
Photography by: InSpace
Honorees
Geneva Car Barn and Powerhouse by Aidlin Darling Design
Photography by: Matthew Millman
165 Capitol Avenue by Amenta Emma
Photography by: Robert Benson Photography
Service Center of the Vienna Public Services by Smartvoll Architects
Photography by: Dimitar Gamizov | Sara Schmidt
Transportation
Winner
Gagarin Airport VIP Lounge by Vox Architects
Photography by: Sergey Ananiev
Honorees
CTA Garfield Gateway Elevated Station by EXP and Nick Cave Art
Photography by: Aron Gent, Scott Shigley, James Prinz
Alaska Airlines Flagship Lounge by Graham Baba Architects
Photography by: Andrew Pogue
Photography by: Andrew Latreille
Outdoor Space
Winner
Photography by: Connie Zhou
Honorees
Buddakan by Rockwell Group
Photography by: Emily Andrews
Timber Pavilion by Schiller Projects
Photography by: Andy Tye
Espacio Arte Abierto by Sordo Madaleno Arquitectos
Photography by: Rafael Gamo
Healthcare
Winner
The David H. Koch Center for Cancer Care, Memorial Sloan Kettering Cancer Center by ICrave , Perkins Eastman Architects and Ennead Architects
Photography by: Chris Cooper
Honorees
NewYork-Presbyterian Alexandra Cohen Hospital for Women and Newborns by HOK and Ballinger
Photography by: James Ewing
Omaha VA Ambulatory Care Center, US Department of Veterans Affairs by Leo A Daly and Vireo
Photography by: AJ Brown Imaging
MUSC Shawn Jenkins Children's Hospital and Pearl Tourville Women's Pavilion by Perkins and Will
Photography by: Halkin Mason
The University of Cincinnati Gardner Neuroscience Institute by Perkins and Will
Photography by: Mark Herboth
Health + Wellness
Winner
Beverly Clinic by Merge Architects
Photography by: John Horner
Honorees
Real by BHDM Design
Photography by: Adam Macchia
Wellem Pediatric by Jason Design Group
Photography by: CreatAR Images Studio
Photography by: Emily Andrews
Fitness
Winner
Vikasa Yoga by Enter Projects Asia
Photography by: Edmund Sumner
Honorees
Penn Squash Center by EwingCole
Photography by: Barry Halkin
Piedmont Wellness Center by Perkins and Will
Photography by: Hall + Merrick Photographers
Fusion Fitness Q-Plex Premium Club by Pone Architecture
Photography by: Ming Chen
BodyConcept Pilates Studio by Vermilion Zhou Design Group
Photography by: Yunpu Cai
Spa
Winner
Forest for Rest by Leaping Creative
Photography by: Minjie Wang
Honorees
Chileno Bay Spa by Denton House Design Studio
Photography by: Sargent Photography
Green Massage by Vermilion Zhou Design Group
Photography by: Yunpu Cai
Williamsburg Bathhouse by Verona Carpenter Architects and Colberg Architecture
Photography by: Adrian Gaut
Beauty
Winner
Say No Mo by Balbek Bureau
Photography by: Yevhenii Avramenko
Honorees
Sooyou Beauty Salon by AD Architecture
Photography by: Ouyang Yun
A Surprise Hair Salon by Jason Design Group
Photography by: CreatAR Images Studio
Shiseido Future Solution LX by I In
Photography by: Wu Qingshan
Bar
Winner
Photography by: Jaime Navarro
Honorees
Lennon's by AvroKO
Photography by: Owen Raggett
Zweig by Balbek Bureau
Photography by: Yevhenii Avramenko
La Cage Noire by Minas Kosmidis Architects
Photography by: Stefanos Tsakiris
Lounge
Winner
Xige Estate by Saussure Architects
Photography by: Feng Shao & Heng Li
Honorees
Nina Bridal Suite by CL3 Architects
Photography by: Nirut Benjabanpot
Photography by: Ewout Huibers
Garden Pavilion by NC Design & Architecture
Photography by: Harold De Puymorin
Osler Bluff Ski Club by Williamson Williamson
Photography by: Younes Bounhar
Coffee/Tea
Winner
HeyTea Lab by Tomo Design
Photography by: Sean
Honorees
HeyTea Pink by MOC Design Office
Photography by: Jin Weiqi
Liberation Coffee House by ORA
Photography by: Eric Staudenmaier
HeyTea by UND Design Studio
Photography by: Cheng Xiaole
Counter Service
Winner
Vista by Karv One Design
Photography by: King Ou
Honorees
Photography by: The Raws
City Food by DA Bureau
Photography by: Sergey Melnikov
The Commons Saladaeng by Department of Architecture Co.
Photography by: Spaceshift Studio
BaseHall by Linehouse
Photography by: Dennis Lo
Casual Dining
Winner
Tori Tori by Esrawe Studio
Photography by: César Béjar
Honorees
YaoYao by AAN Architects
Photography by: Zeng Zhe
Under the Sea by DA Bureau
Photography by: Sergey Melnikov
Photography by: Harold de Puymorin
Qingdao Flowery Café by SWS Group
Photography by: Xuanmin Jin
Fine Dining
Winner
Blue by Alain Ducasse by Jouin Manku
Photography by: W Workspace
Honorees
Georgie by Curtis Stone by GRT Architects
Photography by: Nicole Franzen
Afterain by Karv One Design
Photography by: Sean
Jean-Georges, Three on the Bund by Neri&Hu Design and Research Office
Photography by: Pedro Pegenaute
Peak by Rockwell Group
Photography by: Emily Andrews
Hotel Dining
Winner
The Chinese National by EDG Design
Photography by: Owen Raggett
Honorees
Nan Bei by AvroKO
Photography by: Owen Raggett
Maialino Mare by Parts and Labor Design
Photography by: Julie Soefer
Cathédrale by Rockwell Group
Photography by: Michael Kleinberg
Domestic Chain Hotel
Winner
Conrad Washington DC by Rottet Studio and Herzog & de Meuron
Photography by: Eric Laignel
Honorees
Canopy by Hilton Philadelphia by AvroKO
Photography by: Julie Soefer
Virgin Hotels Nashville by MarkZeff
Photography by: Virgin Hotels Nashville
Thompson Hotel Washington DC by Parts and Labor Design
Photography by: Julie Soefer
International Chain Hotel
Winner
Park Hyatt Kyoto by tonychi studio and Takenaka Corporation
Photography by: Park Hyatt Kyoto
Honorees
InterContinental Raffles City Chongqing by CL3 Architects
Photography by: Shao Feng
Canopy by Hilton Cancun La Isla by HBA
Photography by: Will Pryce
Hangzhou Joya Hotel by Vermilion Zhou Design Group
Photography by: Yunpu Cai
Boutique Hotel
Winner
MeeHotel by Panorama Design Group
Photography by: POPO VISION
Honorees
C. Baldwin Hotel by Rottet Studio
Photography by: Eric Laignel
Hotel Gahn by Studio Locomotive
Photography by: Beer Singnoi
Golden Eagle G Hotel by Yang Bangsheng & Associates Group
Photography by: Xiao En
Resort
Winner
Apfelhotel Torgglerhof by NOA* Network of Architecture
Photography by: Alex Filz
Honorees
Canopy by Hilton Cancun La Isla by HBA
Photography by: Will Pryce
Mauna Lani by Meyer Davis
Photography by: Olivier Koning
Casa Palerm by OhLab
Photography by: José Hevia
Hotel Transformation
Winner
21c Museum Hotel Chicago by Deborah Berke Partners
Photography by: Julie Soefer
Winner
Linhai Yufengli Homestay by LYCS Architecture
Photography by: Wu Qingshan
Honorees
Riggs Washington DC by Lore Group
Photography by: Jennifer Hughes
Photography by: David Frutos
The Candler Hotel Atlanta by NicoleHollis
Photography by: Nicole Franzen
Conrad New York Midtown by Stonehill Taylor
Photography by: David Mitchell
Large Corporate Office
Winner
Red Star Macalline Headquarters by M Moser Associates
Photography by: CreatAR Images
Honorees
Equinox Headquarters by Architecture + Information
Photography by: Magda Biernat
Guardian Life Headquarters by Perkins and Will
Photography by: Eric Laignel
BHP Adelaide by Woods Bagot
Photography by: Trevor Mein
Medium Corporate Office
Winner
Pernod Ricard Global Headquarters by Saguez & Partners
Photography by: Saguez & Partners
Honorees
Rockefeller Group Headquarters by Fogarty Finger Architecture
Photography by: Fogarty Finger Architecture
EY Wavespace by Perkins and Will
Photography by: Perkins and Will
Small Corporate Office
Winner
Wörwag Headquarters by Ippolito Fleitz Group
Honorees
First Gulf Finally Home by Figure3
Photography by: Steve Tsai
Sterling Bay Headquarters by IA Interior Architects
Photography by: Tom Harris
Biotech/Medical Office
Winner
Medical Research Building 1, The Lundquist Institute for Biomedical Innovation by ZGF
Photography by: Connie Zhou
Honorees
Benson Hill by Arcturis
Photography by: Alise O'Brien Photography
PDI Headquarters by Gensler
Photography by: Connie Zhou
Bristol-Myers Squibb Modules M&N by HDR
Photography by: Dan Schwalm
Finance/Law Office
Winner
Photography by: David Mitchell
Honorees
Confidential Financial Service Firm by Gensler
Photography by: Garrett Rowland
Confidential Law Firm by HYL Architecture and Spectorgroup
Photography by: Garrett Rowland
Hogan Lovells by Studios Architecture
Photography by: Magda Biernat
Tech Office
Winner
Photography by: Katsumi Hirabayashi
Honorees
TikTok Headquarters by Gensler
Photography by: Benny Chan
Photography by: Simon Wu
Confidential Tech Client by WRNS Studio
Photography by: Magda Biernat
Creative Office
Winner
Shiseido Americas Headquarters by HOK
Photography by: Eric Laignel
Honorees
Hallstar Beauty by Collective Office
Photography by: Mike Schwartz
Motion Picture Association by Gensler
Photography by: Garrett Rowland
Photography by: Eric Laignel
Goop Headquarters by Rapt Studio
Photography by: Madeline Tolle
Co-Working Space
Winner
Shimao MWorks Mao Space by Matrix Design
Photography by: Shi Xiang Wan He
Honorees
NeueHouse Bradbury by DesignAgency
Photography by: Nikolas Koenig
The Coven by Studio BV
Photography by: Corey Gaffer
Base4Work by Studio Perspektiv
Photography by: Mojmír Bureš
Firm's Own: International
Winner
EVD Office by EVD
Photography by: Super Yingxiang
Honorees
Xiamen Office by Cun Panda
Photography by: GL YANG
Studio Office by Esrawe Studio
Photography by: Genevieve Lutkin
Photography by: Chen Hao
Photography by: Jack Qin
Firm's Own: North America
Winner
Dubbeldam Office by Dubbeldam Architecture + Design
Photography by: Scott Norsworthy
Honorees
New York City Headquarters by HLW
Photography by: Eric Laignel
60 Adelaide by Lemay
Photography by: Naomi Finlay
Austin Studio by Perkins and Will
Photography by: Casey Dunn
Office Transformation
Winner
Canada Goose by RooMoo
Photography by: Arch-Exist
Honorees
Eagle Family Executive Offices by DLR Group | Staffelbach
Photography by: Nick Merrick
Government Office by Provencher_Roy
Photography by: David Boyer
Unity by Rapt Studio
Photography by: Eric Laignel
Corporate Cafeteria
Winner
La Visione, Object Carpet Campus by Ippolito Fleitz Group
Photography by: Zooey Braun
Honorees
The Rambler, Goodman Interlink Headquarters by Substance
Photography by: Harold de Puymorin
One Shenzhen Bay by YuQiang & Partners
Photography by: Huang Zaohui
Commercial Lobby + Amenity Space
Winner
One Embarcadero Center by Gensler
Photography by: Joe Fletcher
Winner
Florescence by Karv One Design
Photography by: Jack Qin
Honorees
Times Property Center by C&C Design Co.
Photography by: C&C DESIGN CO.,LTD.
600 West Chicago by Charlie Greene Studio
Photography by: Kendall McCaugherty
The Post Office by Gensler
Photography by: Eric Laignel
347 Kent Street by Woods Bagot
Photography by: Trevor Mein
Building Facade
Winner
Dallas Holocaust and Human Rights Museum by Omniplan
Photography by: Jason O'Rear
Winner
Lasvit Headquarters by OV Architekti
Photography by: Boys Play Nice/ ov-a
Honorees
Torchy's Taco by Chioco Design
Photography by: Patrick Wong
American Airlines Federal Credit Union Headquarters by Corgan
Photography by: Kurt Griesbach
Fifteen Fifty by SOM
Photography by: Jason O'Rear
Residential Lobby/Amenity Space
Winner
Waterline Club by Rockwell Group
Photography by: Evan Joseph
Honorees
Fifteen Fifty by Marmol Radziner
Photography by: Adam Potts
Dongguan Baisihui Soho by MYP Design
Photography by: Jing Xufeng
Photography by: Yi Qian Du Vision
Multi-Unit Housing
Winner
Ícaro Building by Studio Arthur Casas
Photography by: Eduardo Macarios
Honorees
Bata Shoe Factory by Dubbeldam Architecture + Design and Quadrangle
Photography by: Scott Norsworthy
Photography by: Jason Keen
Hawthorne Park Development by Workshop/APD
Photography by: Read McKendree
Apartment
Winner
Imperfect Residence by NC Design & Architecture
Photography by: Harold de Puymorin
Honorees
White Screens Apartment by Axelrod Design
Photography by: Amit Geron
Soho Loft by Ghislaine Viñas
Photography by: Garrett Rowland
Photography by: Michael Moran
Photography by: VC
City House
Winner
Manifold House by David Jameson Architect
Photography by: Paul Warchol
Honorees
Pemberton Residence by Alterstudio Architecture
Photography by: Casey Dunn
Vertical Courtyard House by Montalba Architects
Photography by: Kevin Scott
Forest Knoll Residence by Standard Architecture
Photography by: Mike Kelley
Brooklyn Townhouse by Workshop/APD
Photography by: Donna Dotan
Beach House
Winner
Photography by: Stephen Kent Johnson
Honorees
Casa Cova by Anonimous
Photography by: Rafael Gamo
Curtain Wall Too by SheltonMindel
Photography by: Michael Moran
Photography by: Scott Frances
Hamptons Modern by Workshop/APD
Photography by: Read McKendree
Country House
Winner
High Desert Retreat by Aidlin Darling Design
Photography by: Joe Fletcher
Winner
Ski Retreat by Workshop/APD
Photography by: Shannon Dupre
Honorees
Hudson Valley Residence by Alloy Development and RR Interiors
Photography by: Richard Barnes
Ledge House by Desai Chia Architecture
Photography by: Paul Warchol
Private Residence by Sara Story Design
Photography by: Joshua McHugh
Residential Transformation
Winner
Bracondale Hill Residence by Drew Mandel Architects
Photography by: Younes Bounhar/Doublespace Photography
Honorees
Fire Island House by Andrew Franz Architect
Photography by: Albert Vecerka/Esto/Tria Giovan
Photography by: Simon Burko & Tuulikki Jaeger
Albemarle Terrace by Jessica Helgerson Interior Design
Photography by: Aaron Leitz
Residential Landscape
Winner
Photography by: Neil Landino, Jr
Honorees
Photography by: Unseen Views by Charis Solomou
Photography by: Matteo Piazza
Residential Sales Center/Model Apartment
Winner
Light of Time by C&C Design Co.
Photography by: C&C DESIGN CO.,LTD.
Winner
CIFI Sales Center by Ippolito Fleitz Group
Photography by: Fenfang Lu
Winner
Poly Times Sales Center by Matrix Design
Photography by: Shi Xiang Wan He
Winner
Sunac Qingyuan Heart Valley by Mind Design
Photography by: lephoto
Winner
Junshan Cultural Center by Neri&Hu Design and Research Office
Photography by: Pedro Pegenaute
Winner
Poly Galaxy Land K3 by Pone Architecture
Photography by: Ming Chen
Kitchen + Bath
Winner
Private Spa by Smartvoll Architects
Photography by: Dimitar Gamizov
Honorees
Stratford Residence by Alterstudio Architecture
Photography by: Casey Dunn
Skyline Drive Residence by Sand Studios
Photography by: Trevor Tondro
Brooklyn Heights Brownstone by The Brooklyn Home Company
Photography by: Matthew Williams
Montauk Residence by West Chin Architects
Photography by: Jessica Dalene Weber
Domestic Showroom
Winner
Steelcase WorkLife by BLDGS
Photography by: Bruce Damonte
Honorees
Photography by: David Joseph
Tarkett Atelier by Huntsman Architectural Group
Photography by: Ben McRae, Tarkett
Snaidero USA New York Flagship by Mario Mazzer Architects and Snaidero USA
Photography by: Snaidero USA
Photography by: Jake Holt
International Showroom/Tradeshow Booth
Winner
Signtone Marble, 2019 Guangzhou Design Week by C&C Design Co.
Photography by: C&C DESIGN CO.,LTD.
Honorees
Virg Casa, 2019 China International Building Decoration Fair by PMT Partners
Photography by: Zhe Zeng
Photography by: NIO
J+ Art Space by V2gether Design
Photography by: Qidiao Wu
Sculptform by Woods Bagot
Photography by: Peter Bennetts
Large Fashion Retail
Winner
Louis Vuitton by Peter Marino Architect
Photography by: Manolo Yllera
Honorees
Hub Shopping Center by Massive Design
Photography by: Szymon Polanski
Jiamila by PMT Partners
Photography by: Zhe Zeng
Conemoting Market by Yebin Design
Photography by: Xiaoyun
Small Fashion Retail
Winner
Bibilee by MOC Design Office
Photography by: Nie Xiaocong
Honorees
Trongyee Boutique by AD Architecture
Photography by: Ouyang Yun
Beautiful People by Daisuke Yamamoto / De:Sign
Photography by: Katsuhiro Aoki
Photography by: Brandon Shigeta
Photography by: Tian Fang Fang
Mixed Retail
Winner
Zhongshuge Lafayette by X+Living
Photography by: Wu Qingshan
Honorees
Ecute Edition by Moment
Photography by: Fumio Araki
Oppo Super Flagship by UNStudio
Photography by: OPPO
Huawei Global Flagship by Saguez & Partners
Photography by: Jonathan Leijonhufvud
Environmental Branding + Graphics
Winner
Photography by: Connie Zhou
Honorees
Photography by: Riley Snelling
The Polaroid Project: At the Intersection of Art and Technology by IKD
Photography by: Benjamin Kou
Dreamland by Karv One Design
Photography by: King Ou
Mini Cuppa Shanghai by RAAMS Architecture Studio
Photography by: Concept+ Production
Marketing + Branding Collateral
Winner
Toolkit for the Times by Studio O+A
Honorees
Anchovy Social by Brand Bureau
Photography by: Brand Bureau
Love Letters to New York City by CetraRuddy Architecture
Photography by: CetraRuddy Architecture
Yours Truly DC by Simeone Deary Design Group
Photography by: Nathan Kirkman
On the Boards: Commercial
Winner
Real Estate Headquarters by Clive Wilkinson Architects and Rojkind Arquitectos
Photography by: Clive Wilkinson Architects
Honorees
Terminal Warehouse by CookFox Architects
Photography by: CookFox Architects
Kunming House of Art & Culture by Hariri & Hariri Architecture
Photography by: Hariri & Hariri Architecture
Arrupe Hall, Saint Joseph’s University by Moto Designshop
Photography by: Moto Designshop
800 Fulton by SOM
Photography by: SOM
On the Boards: Residential
Winner
Casa Mas by Doo Architecture
Photography by: Doo Architecture
Honorees
Chelsea Townhouse by Andrea Steele Architecture and Lissoni New York
Photography by: Andrea Steele Architecture/Lissoni NY
Casa Horizonte by De-Spec
Photography by: De-Spec
Saint Marks Place by INC Architecture & Design
Photography by: Grain London
Senior Housing by Messana O'Rorke
Photography by: Messana O'Rorke
Mr. C Residences by Meyer Davis
Photography by: Binyan Studios
Shining Moment
Winner
Dwight D. Eisenhower Memorial by L'Observatoire International and Gehry Partners
Photography by: L'Observatoire International
Honorees
Shorter than the Day by Sze Studio and Amuneal
Photography by: Amuneal
Photography by: One fine day studio & partners
82nd Street Townhouse by Roger Ferris + Partners
Photography by: Roger Ferris + Partners
Photography by: Zimmerman Workshop Architecture + Design
Accessories
Winner
High-Volume Sanitizing Station by B+N Industries
Winner
Cuckoo Clock by Giorgetti
Honorees
BuzziPlanter by BuzziSpace
Halo Hand Sanitizer Station by Halcon
Bin There by Mizetto
Tabletop
Winner
Honorees
Colorama Collection by Bornn Enamelware
Terra by Georg Jensen
Ghost by Max ID NY
Architectural Products
Winner
Honorees
glassRAILINGS > Plan by Carvart
Automation by Lutron by The Shade Store
Como by Viva
Hardware
Winner
Tui by Tirar
Honorees
Timber Niki Collection by Designer Doorware
Narmada by Marion Cage
Pinch by Nest Studio
Helios Grip by Rocky Mountain Hardware
Assemblage by Sun Valley Bronze
Acoustical Applications
Winner
Carvart by Gustafs by Carvart
Honorees
Pyra by Fräsch
Brix by Luxxbox
Obersound Actions 5.5 by Ober Surfaces
Dunes by Snowsound
Metro by Turf Design
Materials + Surfaces
Winner
Flek by 3form
Honorees
X-Covering by Relax Designs
Wetwall by Wetwall
Materials + Surfaces: Concrete/Stone
Winner
Textura D'Oro by Artistic Tile
Honorees
Solaris by Caesarstone
The Coordinates Collection by Cambria
Panbeton by Concrete-LCDA
Dekton Liquid Series by Cosentino
Bath Fittings
Winner
Hi-Fi Thermostatic Shower Mixer Collection by Gessi North America
Honorees
Inox Stainless Steel by Blu Bathworks®
StyleDrain® by California Faucets
Trillian™ Bath Collection by Delta Faucet
Zoom by Lacava
Bath Fixtures
Winner
Eir Intelligent Toilet by Kohler Co.
Honorees
Happy D.2 Plus C-Bonded by Duravit
Argile by Kallista
Val Collection by Laufen
Murano Collection by Native Trails
Kitchen
Winner
Aquno Select by Hansgrohe
Honorees
Jason Wu Collection by Brizo Bath & Kitchen
Crue with Kohler Konnect by Kohler Co.
Modus Doors Systems and Lignum et Lapis by Arclinea Arredamenti
Bristol Pull-Down by VIGO
Kitchen Appliances
Winner
Beverage Column by True Residential
Honorees
30” Stainless Steel Built-in Refrigerator Column by Bertazzoni
Transitional Style by Dacor
24" Integrated Wine Column by Fisher & Paykel
Residential Rugs + Carpets
Winner
Stroke by CC-Tapis
Honorees
Silhouette by Nanimarquina
Minus Collection by Punto e Filo
Travertine Collection by Tantuvi
Eclipse by The Rug Company
Broadloom Carpet
Winner
Ippolito Fleitz Group Collection by Object Carpet
Honorees
Adventurous by AtlasMasland
Invisible Visionaries by Bentley Mills
Influunt Definity by Durkan
Dialogue Hospitality by Shaw Contract
Modular Carpet
Winner
NY+LON Streets™ by Interface
Honorees
Laylines by Milliken
Organic Interruption by Patcraft
Shifting Fields by Shaw Contract
Light Shift Collection by Tarkett
Hard Flooring
Winner
Tailored by Shaw Contract
Honorees
MedinPure PVC-Free Sheet by Armstrong Flooring
Amtico Signature by Mannington Commercial
Mark Making by Patcraft
Icon Tile HPD by Teknoflor
Tile + Stone Flooring
Winner
Honorees
Apogee by Aimée Wilder
Pose by AKDO
Concrete Collaborative x Way Cooler Gallery by Concrete Collaborative
Waving by Juju Papers
Educational Furniture
Winner
Stakki by VS America
Honorees
Sail by Andreu World
Attivo by Borgo
Kupp by Teknion
Healthcare Furniture
Winner
Vox Ventilator by Fuseproject
Honorees
Alya by Andreu World
Forme Life by Forme Life
Contract Case Goods
Winner
BM0253 Shelving System by Carl Hansen & Søn
Honorees
Tempo by Andreu World
Crew by Halcon
SideShare™ by Three H Furniture
Contract Furniture
Winner
Cottage by Mizetto
Honorees
Honey by Darran Furniture
International by Dfm
Olli by Pair
Contract Tables
Winner
Ziggy by Hightower
Honorees
Constellation by Corral thru Allsteel
Alca by Sossego
Sly by Studio TK
Conference/Meeting Tables
Winner
Brace by Davis Furniture
Honorees
Solid by Andreu World
Woofer by Glimakra of Sweden
MYNE™ by Nucraft
Desk Partitions
Winner
Bubble by Yellow Goat Design
Honorees
Lines by Andreu World
be! Shield™ by Clarus
Clikclax by Clikclax
Wall Partitions
Winner
Room Divider by Darran Furniture
Honorees
be! Clear™ by Clarus
Focus Wall by MashStudios
Still by Stylex
Connect by Yellow Goat Design
Meeting Room/Pods
Winner
Pergola by Haworth
Winner
Patkau Cocoon by Nienkämper
Honorees
Bosse Room-in-Room System by Dauphin
Colony by Frövi
Silent-Silo by Spinneybeck
Residential Storage
Winner
Storet by Acerbis thru DDC
Honorees
Reflection by Baker Interiors Group
Emérita by BD Barcelona Design
Enzo Bar by William Gray by William Gray
Residential Desks
Winner
Tucano by Zanotta
Honorees
Composed by Dims
Era Scrittoio by Living Divani
Residential Occasional Tables
Winner
Sine by Izm Design
Honorees
Moonland by Ana Volante Studio
Lotus by Etamorph
Papillon Screen by Tom Faulkner
Residential Dining Tables
Winner
Cross by Bonaldo
Honorees
Furcula by Izm Design
Davani + Purity by The Davani Group
Residential Beds
Winner
Honorees
Naked by Evolved Living
Soteria by Megan Grehl
Architectural Lighting
Winner
Structural by Vibia
Honorees
Coordinates by Flos
Cubix by Sonneman
Sconce
Winner
Honorees
Circ by Estiluz
Mother Mary by Powell & Bonnell
Circular Collection by Wisse Trooster
Pendant Fixtures
Winner
Dune by LZF Lamps
Honorees
Domita S20 by Bover
Inclusion Collection by Crosland + Emmons
Keglen by Louis Poulsen
Sky by Pablo Designs
Chandelier
Winner
Ceto Collection by Ross Gardam
Honorees
NH S5 Elliptic by Artemide
Derby Collection by Hubbardton Forge
Reedway by Rejuvenation
Floor Lamps
Winner
Tobia by Foscarini
Honorees
Branch by Boyd Lighting
Motive by Landscape Forms
Haro by Stellar Works
Table Lamps
Winner
Easy Peasy by Lodes
Honorees
Devin by Arteriors
Wick by Graypants
Reflection by Tala
Outdoor Lighting
Winner
Nebula by Neri
Honorees
Shadow Box by Hubbardton Forge
Ohm by Ifö Electric
Meridiano by Vibia
Outdoor Collection
Winner
Winner
Isla by Gan
Honorees
Disc, Peak, and Stretch by Landscape Forms
City Collection by Point
Outdoor Seating
Winner
Hammock by Paola Lenti
Honorees
Ginkgo Rope by Davis Furniture
Rilly by Dedon
Olivo by iSimar
Anatra Teak High Back Lounge Chair by JANUS et Cie
Bikini Lounger by Tonik
Contract Seating
Winner
Dan by Zanotta
Honorees
Matinee by Bernhardt Design
Decade by Blu Dot
Division Twelve by Keilhauer
Conference Seating
Winner
Swurve by Keilhauer
Honorees
LightWork by Davis Furniture
EC6 Series by Nightingale
Ioniq by SitOnIt Seating
Task Seating
Winner
Essa by Teknion
Honorees
Finora by Okamura
Focus 2.0 by SitOnIt Seating
AT Mesh 187/1 Range by Wilkhahn
Contract Bench + Stool
Contract Lounge Seating
Winner
Ila by Pedrali
Honorees
Lud'o by Cappellini
Daiki by Minotti
Alice by Sossego
Contract Sofa
Winner
Giro Soft by Andreu World
Honorees
Becca Modular by Bernhardt Design
SoMod by Davis Furniture
Flord by Frövi
Whittaker by Kimball
Contract Highback Seating
Winner
Kite by Stellar Works
Honorees
Iso by Arcadia
JP Lounge by Davis Furniture
A11 by Hushoffice
Residential Seating
Winner
Mahalo by Ralph Pucci
Honorees
Ebba by Kaoi
Hugo Collection by William Gray by William Gray
Residential Accent Chairs
Winner
Armadillo by Expormim
Honorees
Musico by Lee Broom
Martha by Poltrona Frau
Romby by Porro
Residential Bench + Stool
Winner
BM0865 Daybed by Carl Hansen & Søn
Honorees
Jueki by HBF
Rider by Zanotta
Residential Lounge Seating
Winner
Remnant by Sancal
Honorees
CH78 Mama Bear by Carl Hansen & Søn
Teddy Collection by William Gray by William Gray
Residential Sofa
Winner
Sumo by Living Divani
Honorees
Pandarine by Hay
Pukka Collection by Ligne Roset
Libra by Marmo Furniture
Healthcare Textiles
Winner
Prerequisite Collection by Carnegie
Honorees
Ensemble Collection by Arc|Com
Balance featuring Sunbrella Assure by CF Stinson
Flux Collection by Concertex
Quantum Collection by Mayer Fabrics
Hospitality Textiles
Winner
West Elm Collection by Designtex
Honorees
Urban Muse Collection by Arc|Com
Issimo with Crypton by Cortina Leathers
Brussels by Fil Doux Textiles
Outdoor Textiles
Winner
Balance Collection by Sunbrella
Honorees
Duet by Brentano
Stripe It and Utopia, Destination Collection by KnollTextiles
Contract Textiles
Winner
Celliant by Designtex
Winner
Decennium Collection by KnollTextiles
Honorees
Up Collection by HBF Textiles
Mutable Matter by Luum
Ultraleather® | Reef Pro by Ultrafabrics
Residential Textiles
Winner
Festa, Carnevale Collection by Rubelli
Honorees
Prairie School Collection by Architex
Kendall Wilkinson Vignettes by Fabricut
Watercolor by Rosemary Hallgarten
ReTweed Collection by Sunbrella
Fabric Wall Covering
Honorees
Wildflower by Arte
Splash by Phillip Jeffries
Paper Wall Covering
Winner
Goldendale by Juju Papers
Honorees
Abanico by Arte
My Corb by Brett Design
Rifle Paper Co. Collection by York Wallcoverings
Contract Wall Covering
Winner
Repeat Offenders by Wolf-Gordon
Honorees
Ephemeral by Astek
Vinyl Zebrawood by Phillip Jeffries
Tile + Stone Wall Covering
Winner
Geometrie Componibili by Elisa Passino Studio
Honorees
Terrazzo Renata Fluted by Ann Sacks
Ombre Stone by Artistic Tile
Cursive Collection by Crossville
Radius Collection by Red Rock Tileworks
Equus by Stone Source
Window Treatments
Winner
Victoria Hagan Collection by The Shade Store
Honorees
Studio Concepts by Hartmann&Forbes
Designer Roller Duolite® by Hunter Douglas
Environmental Impact
Winner
Pure Eco by Andreu World
Honorees
Oceanic by Camira
Brushed Lines™ by Interface
Coil Collection by LightArt
ReFlow by Minarc
Move Chair by Noho and Aquafil
Technology
Winner
Athena Dynamic Lighting Control System by Lutron Electronics Co.
Honorees
Work From Home Kits by Byrne
DesignJet Studio by HP
Transparent OLED Touch by LG Electronics USA
Marketing + Branding Materials
Winner
Spring 2020 Campaign by Clé Tile
Honorees
Division Twelve by Keilhauer
Design Guides by Haworth
The Drop by Phillip Jeffries
Architect: Rising Star
Designer: Innovation Rising Star
Residential Interior Designer
Firm Leader: Corporate Interiors
Firm Leader: Branding
Firm Leader: Industrial Design
Winner
Firm Leader: Product Design
Product Designer: Rising Star
Manufacturer: Creative Director
Manufacturer: In-House Marketer
Manufacturer: Lifetime Achievement
Designer: Lifetime Achievement